Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Limity alkoholu we krwi pozostaną bez zmian

2016-06-07 12:20

Limity alkoholu we krwi pozostaną bez zmian

Przypomnijmy, w Polsce obecnie obowiązujący limit alkoholu w organizmie kierowcy to 0,2 promila. Przekroczenie tego poziomu skutkuje utratą prawa jazdy, karą grzywny, punktami karnymi, a nawet karą pozbawienia wolności. Odpowiednio większe sankcje grożą, gdy poziom alkoholu przekroczy 0,5 promila, co oznacza zmianę kwalifikacji czynu z wykroczenia na przestępstwo.

Z takim wskaźnikiem (0,2 promila) nasz kraj plasuje się nieco poniżej średniej europejskiej. Są wprawdzie kraje (głównie ze wschodniej części naszego kontynentu), w których nie toleruje się w ogóle alkoholu w organizmie kierowcy (Rosja, Rumunia, Węgry czy Ukraina), ale jest też sporo państw z limitem 0,5 promila (Austria, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Włochy, Holandia), a nawet 0,8 promila (Irlania, Wlk. Brytania).

Zdaniem niektórych, dorosła osoba, która ma we krwi od 0,5 do 0,8 promila, funkcjonuje za kierownicą całkowicie normalnie. Co więcej, według nich większe zagrożenie mogą stanowić kierowcy całkowicie trzeźwi, ale za to np. cierpiący na określone choroby.

W odpowiedzi na takie informacje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zareagowało natychmiast. W opublikowanym komunikacie możemy przeczytać, iż "Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie pracuje nad zmianami w zakresie dopuszczalnego limitu alkoholu dla kierowców ani nie planuje takich zmian. Do MIB nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie. MIB jest przeciwne liberalizacji przepisów w tym zakresie".

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne