Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Kolejny odcinek autostrady oddany do ruchu

2016-07-02 14:04

Kolejny odcinek autostrady oddany do ruchu

Ten odcinek autostrady to jeden z bardziej strategicznych odcinków sieci autostradowej w naszym kraju, który czekał na ukończenie. Oddanie do ruchu tego liczącego 40 km fragmentu "A-jedynki" z całą pewnością ucieszyło wszystkich mieszkańców nie tylko samej Łodzi, ale i całej aglomeracji łódzkiej, wyprowadzając cały ruch tranzytowy poza miasto, a także skracając dojazd pomiędzy wschodnimi dzielnicami miasta i innych miejscowości położonych w tej części Łodzi.

Dzięki nowemu odcinkowi A1 skróci się również przejazd z południowych rejonów Polski w kierunku Gdańska, ale również np. z Wrocławia do Warszawy. Szacuje się, iż pozwoli to zaoszczędzić od 1,5 do nawet 2,5 godziny w zależności od pory dnia, w której przejeżdża się przez centrum Łodzi.

Nowa droga ma klasę techniczną "A", czyli pozwala przenosić ruch pojazdów o nacisku na oś do 11,5 tony. Każda z dwóch jezdni ma po dwa pasy ruchu o szerokości 3,75 m każdy i pas awaryjny o szerokości 3 m, natomiast pas rozdzielający jezdnie ma 12,5 m szerokości. W przyszłości będzie możliwe dobudowanie trzeciego wewnętrznego pasa ruchu, do czego przystosowane są także wszystkie obiekty.

Na wybudowanym odcinku znajduje się blisko 90 obiektów inżynierskich, w tym pięć węzłów drogowych - Łódź - Północ, (A1/A2, który powstał wcześniej jako osobna inwestycja), Brzeziny (A1/DK72), Łódź Wschód (A1/DW713), Łódź Górna (A1/DW714) i Tuszyn (A1/DK1). W ramach innego kontraktu (S8) wybudowany został węzeł Łódź Południe. Który łączy autostradę A1 z drogą ekspresową S8.

Dla zmotoryzowanych wybudowano dwa miejsca obsługi podróżnych pierwszej kategorii (możliwość odpoczynku, skorzystania z toalety, ewentualnie mała gastronomia); Skoszewy Wschód, Skoszewy Zachód, i dwa II i III kategorii: Wiśniowa Góra Wschód, Wiśniowa Góra Zachód.

Nowa trasa ma nawierzchnię betonową, której trwałość (bez gruntownego remontu ) ocenia się na 30-40 lat. Cały 40-kilometrowy odcinek został podzielony na trzy zadania. Koszt całego kontraktu wyniósł 1.027,4 mln zł.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne