Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

KNF: Ubezpieczyciel ma płacić za auto zastępcze

2009-12-04 17:03

KNF: Ubezpieczyciel ma płacić za auto zastępcze

KNF: Ubezpieczyciel ma płacić za auto zastępcze
Fot. Katarzyna Ogórek

Poszkodowany może żądać od ubezpieczyciela pokrycia kosztów najmu pojazdu zastępczego za okres, w którym nie może używać swojego uszkodzonego samochodu.

Decydując się na najem auta zastępczego, nie musimy szukać najtańszej oferty najmu dostępnej na rynku - uważa Komisja Nadzoru Finansowego.

KNF przesłał do zakładów ubezpieczeń rekomendację składająca się z sześciu zasad, do których ubezpieczyciele powinni się stosować.

Komisja Nadzoru Finansowego wyraża nadzieję, iż zostaną one wdrożone przez ubezpieczycieli i w ten sposób stworzą nowe standardy postępowania w zakresie rozpatrywania roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego - napisano w rekomendacji.

Po pierwsze, zdaniem KNF, poszkodowany może żądać zrekompensowania uszczerbku majątkowego polegającego na niemożności korzystania z uszkodzonego pojazdu. Ponadto może także żądać pokrycia kosztów najmu pojazdu zastępczego za okres, w którym nie było możliwe korzystanie z pojazdu, który uległ uszkodzeniu (tzw. uzasadniony okres najmu).

Według KNF, automatyczne i nie odwołujące się do indywidualnych uwarunkowań danego przypadku ograniczanie uzasadnionego okresu najmu do sumy czasów poszczególnych napraw, powiększonego jedynie o dni wolne od pracy rozdzielające dni robocze, w których możliwe dokonywanie tych napraw, narusza prawo.

Jeżeli przywrócenie pojazdu do stanu poprzedniego jest niemożliwe z powodów technicznych, uzasadniony okres najmu ogranicza się do okresu, w którym poszkodowany mógł kupić pojazd podobny do zniszczonego, jednak nie później niż do dnia wypłaty odszkodowania.

Pojazd zastępczy, którego koszty najmu pokrywa ubezpieczyciel, o ile to możliwe powinien odpowiadać klasie i rodzajowi pojazdu uszkodzonego - zwraca uwagę KNF. Dobowa stawka najmu pojazdu zastępczego nie może przekraczać cen występujących na rynku lokalnym w miejscu, w którym użytkowany był uszkodzony pojazd. Poszkodowany, decydując się na najem pojazdu zastępczego, nie ma obowiązku poszukiwania najtańszej oferty najmu dostępnej na rynku - dodaje.

KNF zauważa ponadto, że poszkodowany nie powinien wzbogacić się, ani też doznać uszczerbku, wskutek tego, że w miejsce pojazdu uszkodzonego używa pojazdu zastępczego. Ubezpieczyciel nie odpowiada za koszty, które poszkodowany poniósłby również wtedy, gdyby korzystał z pojazdu uszkodzonego, np. koszty paliwa, czy opłaty parkingowe.

Tagi: ubezpieczyciel, samochód, ubezpieczenie, wypadek, wynajem, KNF, moto, auto zastępcze
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: KNF: Ubezpieczyciel ma płacić za auto zastępcze

Ja_Gawrona_Nie_Polecam-Odradzam / 46.186.119.* / 2019-06-03 17:21
Ja też mam do czynienia z Rolandem Gawronem - cham, gbur i w ogóle tylko pod górę - auto stoi ponad półtora roku niesprawne mimo że jestem poszkodowany i szkoda ma być z OC sprawcy !!!!

Re: KNF: Ubezpieczyciel ma płacić za auto zastępcze

marekmm / 83.11.235.* / 2013-02-03 12:15
Ale to jeszcze nic naciągają też poszkodowanych np. mnie !!!! W zeszłym roku miałem wypadek (jeden z klientów GENERALI ze pchał mnie z drogi podczas wyprzedzania przeleciałem przez rów i skosiłem parę drzewek ... miało to miejsce 14.11.2012 po około 2 tygodniach zjawił się rzeczoznawca od nich i ocenił szkodę na całkowitą minął kolejny tydzień dostałem od nich potwierdzenie szkody listowne (to była ostatnia informacja od GENERALI co z moją szkodą. Szkodę prowadzi niejaki "Roland Gawron" nie polecam nikomu (0 kontaktu z poszkodowanym !!! wszystkiego muszę dowiadywać się sam co się dzieje narażając się na dodatkowe koszty ...)
ostatnią informację jaką udało mi się uzyskać otrzymałem 12.01.2013 że niby mają czas na przetworzenie informacji jakie zebrali do 18.01.2013 ... teraz za każdym razem jak do nich dzwonie dostaję informację że sprawa w toku i tak cały czas ... ale co w toku mają na piśmie przyznanie się poszkodowanego zeznania świadków oględziny auta oraz miejsca wypadku więc o co chodzi czemu to tak się przeciąga. Prawie 3 miesiące czekam na odszkodowanie i dostaję od GENERALI totalnie olanie sprawy oraz informacje sprawa jest niezakończona (autko mam niesprawne według nich nie mogę wynająć auta zastępczego ponieważ twierdzą że przysługuje mi takie autko tylko do uznania szkody na piśmie później muszę wynajmować na swój koszt ... dojeżdżam do pracy codziennie 50 km w jedną stronę ) ... NORMALNIE ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ ....
 
Tomasz5555 / 196.3.50.* / 2019-01-15 12:35
Pan Roland zmienił pracodawcę i przeniósł się z Generali do Warty, ale jak widać standardy pozostały te same. Od momentu zgłoszenia szkody minęło ponad 5 miesięcy i zero kontaktu z poszkodowany.
Można tylko współczuć wszystkim, kiedy opiekunem szkody jest ten Pan.

Re: KNF: Ubezpieczyciel ma płacić za auto zastępcze

Kanibal Lektur / 145.237.89.* / 2011-06-02 15:16
a wiecie co jest najlepsze? w firmie SXIT auta zastępczymi zajmuje się pewna Pani Która była kiedyś Dyrektorem Biura Klienta Instytucjonalnego w PZU

Re: KNF: można żądać od ubezpieczyciela pokrycia kosztów najmu auta zastępczego

stanley33 / 194.150.238.* / 2009-12-07 14:15
### Post usunięty z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
 
firmitas / 2009-12-21 10:19
Ważne jest, że Komisja nie ogranicza praktyki zwrotu kosztów za wynajem pojazdu zastępczego do pojazdów zarejestrowanych w ramach działalności gospodarczej. Komisja zaznacza też, że ważnym wyznacznikiem zwracania kosztów za wynajem pojazdu zastępczego jest pokrycie szkody majątkowej i niewzbogacenie się osoby poszkodowanej. Strata majątkowa istnieje także po stronie osoby prywatnej, która straciła (nie ze swojej winy) możliwość korzystania z własnego pojazdu w celu dojeżdżania do pracy, dowożenia dzieci do szkoły czy żony do lekarza. Nie z każdego miejsca daje się dojechać komunikacją miejską, a nawet jeśli się da, to jest to często strata czasu, a to przekłada się na stratę pieniędzy
 
Zochan / 178.73.8.* / 2011-07-01 10:31
Ja ostatnio brałm auto w Sixcie jako osoba fizyczna i nikt nie marudził, że nie prowadzę działalności gospodarczej. Po prostu dostałem fajne nowe autko.

Oferty motoryzacyjne