Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Jest zgoda związków, więc Volvo należy już do Chińczyków

2010-08-04 06:42

Jest zgoda związków, więc Volvo należy już do Chińczyków

Jest zgoda związków, więc Volvo należy już do Chińczyków
Fot. Roger Wo/CC/Flickr

Nowym właścicielem Volvo jest Zhejing Geely Holding Group, która zapłaciła za szwedzką markę 1,8 mld dolarów. Volvo nadal będzie miało centralę i fabryki w Szwecji i Belgii.

Nowym prezesem Volvo Cars został Stefan Jacoby, dotychczasowy dyrektor generalny Volkswagen Group of America, a prezesem rady nadzorczej jest Li Shufu, szefujący także radzie nadzorczej Geely, a przy okazji właściciel tej firmy. Prezes Jacoby zapewnia, że Volvo zachowa swój specjalny status branżowego lidera w dziedzinie innowacyjności i bezpieczeństwa pojazdów. Geely ma nadzieję, że Volvo zachowa pozycję w Europie i Ameryce, a wzmocni się w Chinach i na rynkach krajów rozwijających się.

Kwestia przejęcia marki Volvo przez chińskiego inwestora stała do ostatnich dni pod znakiem zapytania. Sprzeciwiały się temu silne związki zawodowe, które do końca nie ufały możliwościom finansowym inwestora. Obawiano się, że Chińczycy przejmą znaną na całym świecie z troski o bezpieczeństwo technologię Volvo, a nie będą dbały o miejsca pracy w Szwecji. Ostatecznie jednak zawiązki zgodziły się na zawarcie umowy.

ZOBACZ TAKŻE:

(mysz)
Tagi: prezes, marka, volkswagen, związki, volvo, marki, środowisko, dyrektor
Zobacz więcej: Wielkie przejęcia
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl