Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Japońska motoryzacja odrabia straty

2012-03-05 08:05

Japońska motoryzacja odrabia straty

Japońska motoryzacja odrabia straty
Fot. UPI Photo / eyevine/EAST NEWS

W lutym sprzedaż aut ogółem wzrosła w Japonii o 31,9 proc. licząc rok do roku. Jednak 2011 roku japońscy producenci samochodów nie zaliczyli do udanych. Trzęsienie ziemi i tsunami odbiły się na ich kondycji. Teraz straty pomaga im odrabiać rząd, który wprowadził dotacje na zakup ekologicznych aut.

Sprzedaż nowych samochodów w Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększyła się w lutym br. o 31,9 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 40,7 proc. w styczniu rdr, kiedy wyniosła 263,3 tys. sztuk - wynika z danych japońskiego stowarzyszenia dilerów samochodowych.

Jak informuje serwis internetowy BBC, powodem dynamicznego wzrostu sprzedaży są dotacje rządu japońskiego do zakupu ekologicznych aut. Każdy, kto zdecyduje się na zakup takiego samochodu otrzyma 100 tys. jenów, czyli ponad 1,2 tys. dolarów. Japończycy spieszą się z decyzją o zakupie nowego samochodu, gdyż na dotacje rząd przeznaczył 300 mld jenów (3,9 mld dol.) i kiedy wyczerpie się ta pula program dopłat się zakończy.

Zdaniem analityka Deutsche Bank, na którego powołuje się BBC, kwota przeznaczona na dotacje skończy się po wakacjach. - Limit pieniędzy wyczerpie się prawdopodobnie we wrześniu. Ludzie wiedzą, że muszą się spieszyć, aby nie przegapić okazji - stwierdził Kurt Sanger z Deutsche Banku.

Rząd zdecydował się na wsparcie sprzedaży japońskich koncernów motoryzacyjnych, po tym jak w ubiegłym roku z powodu trzęsienia ziemi oraz tsunami w Japonii oraz powodzie w Tajlandii (mieszczą się tam ich fabryki) były zmuszone wstrzymać produkcję. Odbiło się to nie tylko na wynikach na krajowym rynku, ale też m.in. na amerykańskim. Toyota, największy producent aut w Japonii, z powodu katastrof straciła pozycję największego producenta aut na świecie, na korzyść amerykańskiego General Motors.

Kolejnym powodem, dla którego miniony rok nie był łaskawy dla japońskich producentów, było umocnienie się jena względem dolara. Pomiędzy kwietniem a październikiem 2011 r. jen podrożał względem amerykańskiej waluty o 11 proc. To negatywnie wpłynęło na wyniki finansowe japońskich koncernów, m.in. samochodowych, ze względu na wyższą cenę ich produktów na innych rynkach.

Czytaj więcej o motoryzacji w Polsce i na świecie
18 milionów aut. Polacy jeżdżą wrakami
Polska dogoniła średnią Unii Europejskiej w liczbie posiadanych aut.
Na świecie kryzys, dla nich to był świetny rok
Już co piąty sprzedawany na świecie samochód należy do jednej z ich marek.
Polska motoryzacja notuje duży spadek
Produkcja mniejsza o 6,12 proc. wobec poprzedniego miesiąca.
Tagi: samochody, motoryzacja, japonia
Zobacz więcej: Japońska gospodarka
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Japońska motoryzacja odrabia straty

abandoned Detroit / 83.238.153.* / 2012-03-05 11:26
Znaczy Fukushima mniejszą katastrofą od Gryn szpana.

Oferty motoryzacyjne