Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Honda zapłaci rekordową karę. Chodzi m.in o wybuchające poduszki powietrzne

2015-01-08 21:15

Honda zapłaci rekordową karę. Chodzi m.in o wybuchające poduszki powietrzne

Honda zapłaci rekordową karę. Chodzi m.in o wybuchające poduszki powietrzne
Fot. Ian Muttoo/CC/Flickr
Japoński koncern zgodził się zapłacić amerykańskim władzom 70 mln dolarów kary, za to że nie zgłaszał skarg konsumentów poszkodowanych w wyniku używania jego samochodów. Chodzi o setki przypadków, kiedy dochodziło do utraty życia lub zdrowia.

Japoński koncern motoryzacyjny zapłaci dwie kary po 35 mln dolarów każda, co stanowi najwyższą kwotę, jaką producent samochodów musiał zapłacić w związku ze śledztwem prowadzonym przez amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu (The National Highway Traffic Safety Administration - NHTSA).

Postępowanie prowadzono w sprawie naruszenia amerykańskich przepisów przez Hondę. Nakładają one na producentów samochodowych obowiązek niezwłocznego informowania władz o przypadkach awarii, ran czy zgonów zgłaszanych przez konsumentów w związku z korzystaniem z ich samochodów.

W listopadzie zeszłego roku japoński koncern przyznał, że nie powiadomił amerykańskich władz o 1729 zgłoszeniach z okresu od lipca 2003 roku do czerwca 2014 roku. W ośmiu przypadkach skargi konsumenckie dotyczyły poduszek powietrznych produkowanych przez koncern Takata, wobec którego toczy się oddzielne postępowanie w związku z licznymi przypadkami wybuchających poduszek, w których ginęli użytkownicy.

Honda zapowiedziała jednocześnie zmiany w szkoleniach pracowników oraz w systemie raportowania usterek. Wcześniej tłumaczyła, że nie zgłaszała przypadków awarii ze względu m.in. na problemy z systemem komputerowym.

Czytaj więcej w Money.pl

Zobacz więcej: usterki w Hondach
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

A jakiemus polskiemu nadzorowi tez zaplaci ???

ededed / 77.45.88.* / 2015-01-08 21:26
... pewnie nie... bo tylko jankesi dbaja o swoje...