Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Historię pojazdu sprawdziło już 300 tys. osób

2014-07-02 08:53

Historię pojazdu sprawdziło już 300 tys. osób

Historię pojazdu sprawdziło już 300 tys. osób
Fot. Gudellaphoto - Fotolia.com
Bezpłatna e-usługa MSW, skierowana do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce, cieszy się dużą popularnością. W ciągu tygodnia Polacy sprawdzili 300 tys. samochodów.

23 czerwca uruchomiono usługę Historia pojazdu, dzięki której dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów można uzyskać online, nie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego jest numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Udostępniane są jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa jest bezpłatna.

Usługa skierowana jest głównie do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz sprzedających używane samochody. Dzięki niej można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu.

Udostępniona jest także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Można też uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego.

Dotychczas dane dotyczące pojazdu mogły być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzone zmiany umożliwiają dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu.

Pod koniec czerwca MSW uruchomiło także e-usługę Bezpieczny autobus. Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie czy wycieczki, mogą sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane można uzyskać online bez konieczności składania wniosku. Dostępne są tylko informacje o pojeździe; te dotyczące właściciela lub posiadacza nie są będą udostępniane. W ciągu tygodnia sprawdzonych w ten sposób zostało ok. 14 tys. autobusów.

Jak podkreśla MSW usługa nie zastępuje kontroli prowadzonych przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwia jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

Usługa skierowana jest m.in. do podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób, a także do przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę. Według MSW uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.

Koszt budowy i uruchomienia e-usług to 760 tys. zł w przypadku Historii pojazdu i 360 tys. zł w przypadku usługi Bezpieczny autobus.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmienią konstytucję? Specjalnie dla emerytów
37 złotych, 25 groszy. Dokładnie o tyle w przyszłym roku wzrosłaby każda emerytura i renta, gdyby zamiast procentowej, obowiązywała waloryzacja kwotowa.
Pracownicy TVP przejdą do firmy zewnętrznej
Dzięki tym działaniom telewizja ma zaoszczędzić 21,6 mln złotych.
KE zezwoliła na wędzenie wędlin
Producenci wędlin wpisanych na listę wyrobów tradycyjnych, którzy sprzedają swoje produkty w kraju, nie będą musieli po 1 września dostosowywać się do nowych unijnych przepisów dotyczących wędzenia .
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne