Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

GM zlikwiduje tysiące miejsc pracy w Oplu

2009-11-25 19:45

GM zlikwiduje tysiące miejsc pracy w Oplu

GM zlikwiduje tysiące miejsc pracy w Oplu
Fot. GM Corp/CC
Amerykański koncern General Motors zlikwiduje około 9000 miejsc pracy w spółce Opel-Vauxhall, w tym 5400 w niemieckich zakładach - poinformował w środę prezes GM na Europę Nick Reilly.

- Od 50 do 60 procent cięć dotknie Niemcy - powiedział po rozmowach na temat planowanej restrukturyzacji z przedstawicielami załogi Opla w Ruesselsheim (Hesja). - Będziemy zmuszeni podjąć trudne decyzje - dodał.


We wszystkich europejskich fabrykach Opla-Vauxhalla pracuje ponad 50 tysięcy osób, w tym 25 tysięcy w czterech niemieckich zakładach. Wcześniej w środę Reilly zapowiedział, że fabryki w Niemczech zostaną utrzymane. Niepewna jest przyszłość zakładu w Antwerpii w Belgii, który zatrudnia ponad 2500 pracowników. Specjalna grupa robocza ma wysondować możliwości dla tej fabryki.

GM oczekuje, że załoga Opla wesprze restrukturyzację spółki. - Mamy nadzieję na pomoc rządów - dodał Reilly. Koszty planowanej restrukturyzacji ocenił na 3,3 mld euro. Zdolności produkcyjne Opla mają zostać ograniczone o 20 proc.

Szef rady zakładowej Opla Klaus Franz zapowiedział sprzeciw wobec planów masowych zwolnień w Niemczech i Belgii. Rada zakładowa i (związek zawodowy) IG Metall nie zaakceptują działań, które mają na celu restrukturyzację Opla w Europie kosztem Niemiec i Belgii - oświadczył Franz, cytowany przez agencję dpa.

Na początku listopada GM nieoczekiwanie zrezygnował z planowanej sprzedaży większości udziałów w Oplu konsorcjum austriacko-kanadyjskiego producenta części samochodowych Magna oraz rosyjskiego Sbierbanku. Magna planowała w ramach restrukturyzacji likwidację 10,5 tys. miejsc pracy w Oplu, w tym 4500 w Niemczech.

Poza Niemcami i Belgią zakłady Opla-Vauxhalla znajdują się też m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz w Gliwicach w Polsce.

Tagi: sprzedaż, niemcy, opel
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne