Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

GM spłaci kredyt i odzyska kontrolę nad Oplem [WIDEO]

2009-11-24 11:57

GM spłaci kredyt i odzyska kontrolę nad Oplem

GM spłaci kredyt i odzyska kontrolę nad Oplem
Fot. PAP/EPA

Amerykański koncern General Motors spłaci dziś ostatnią ratę kredytu pomostowego, udzielonego latem spółce Opel przez niemieckie władze - podał dziennik Sueddeutsche Zeitung, powołując się na źródła w koncernie.

Na zdjęciu Nick Reilly, szef koncernu GM na Europę

Wysokość raty to 400 mln euro. Spłata kredytu otworzy drogę do rozwiązania zarządu powierniczego dla Opla i odzyskania przez GM pełnej kontroli nad europejską spółką.

Latem niemieckie władze przyznały kredyt pomostowy w wys. 1,5 mld euro na zabezpieczenie działalności zakładów Opla do czasu przejęcia spółki przez nowego inwestora - konsorcjum kanadyjsko-austriackiego producenta części samochodowych Magna i rosyjskiego Sbierbanku.

Powołany jednocześnie zarząd powierniczy, który kontrolował 65 proc. akcji Opla i miał zapewnić, by środki z kredytu nie popłynęły do USA, ale zostały wykorzystane w Europie.

ZOBACZ PROGRAM TV BIZNES 600 sekund dookoła świata


Na początku listopada General Motors nieoczekiwanie zrezygnował jednak ze sprzedaży swych europejskich zakładów, w związku z czym Niemcy zażądały zwrotu pożyczki. Według SZ GM wykorzystał 1,2 mld euro z udzielonego kredytu pomostowego. Odsetki od tej kwoty wyniosły 28 mln euro. Do połowy grudnia GM ma przedstawić plany restrukturyzacji Opla-Vauxhalla.

Przebywający w Niemczech szef koncernu na Europę Nick Reilly potwierdził, że przewiduje się ograniczenie zdolności produkcyjnych europejskich zakładów o 20 proc. i likwidację około 9,5 tys. z ogólnej liczby 55 tys. miejsc pracy. Wysokość pomocy publicznej, jakiej będzie potrzebować koncern na restrukturyzację Opla-Vauxhalla, szacowana jest na 3,3 mld euro.

Po spotkaniu z premierem kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia Juergenem Ruettgersem Reilly zapowiedział, że fabryka Opla w Bochum pozostanie ważnym zakładem dla GM.

Nie chciał wypowiadać się na temat przyszłości pozostałych trzech fabryk Opla w Niemczech. Jutro przedstawiciele załogi spółki mają zostać poinformowani o szczegółach planów restrukturyzacji.

Szef GM Europe spotka się również z premierem Nadrenii-Palatynatu Kurtem Beckiem, z którym ma rozmawiać na temat zakładu Opla w Kaiserslautern.

Tagi: pożyczka, niemcy, motoryzacja, gm, opel, auto, general motors
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: GM spłaci kredyt i odzyska pełną kontrolę nad Oplem

_Joe / 95.50.107.* / 2009-11-24 13:49
Jasne, wezmą kasę od kumpli z dofinansowanych banków i spłacą - jaki problem? Banki wyrwane podatnikom z gardeł pieniądze rozmnożą mechanizmem "kreacji", albo w funduszach hedgingowych stosując lewary razy 1500 i już będzie na spłatę zadłużenia banków, GM i reszty, a jeszcze góra elektronicznej sałaty im zostanie. A że tych pieniędzy tak na prawdę nie ma? Kto by się przejmował takimi detalami.

Oferty motoryzacyjne