Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

GM, Chrysler i Ford - wielka trójka wciąż w grze

2009-04-29 00:36

GM, Chrysler i Ford - wielka trójka wciąż w grze

GM, Chrysler i Ford - wielka trójka wciąż w grze
Fot. PAP/EPA

General Motors chce na wymianie swych obligacji na akcje zredukować zadłużenie o 44 mld dolarów. Chrysler przekonał związkowców do obniżenia pensji. A Ford stracił mniej niż się spodziewano.

General Motors przedstawił wierzycielom propozycję nie do odrzucenia - wymianę obligacji o łącznym nominale 27,2 mld dolarów na własne akcje. Na taką ofertę trudno będzie nie przystać, bo może być ostania szansą na odzyskanie pieniędzy.

GM nie omieszkał podkreślić, że pozytywne potraktowanie propozycji pozwoli właścicielom obligacji na przejęcie około 10 procent udziałów w koncernie. Natomiast alternatywą może być tylko wystąpienie zarządu GM o sądową ochronę przed bankructwem. Co ważne - Biały Dom jest za.

GM do tego zapowiada zwolnienia. Pracę ma stracić 21 tys. pracowników spółki. Zmniejszenie sieci sprzedaży - z 6246 salonów ma pozostać 3605. I rezygnację z marki Pontiac - aż trudno uwierzyć, że legenda może być niepotrzebnym balastem .

Także Chrysler odsunął od siebie widmo plajty. Związkowcy z największej organizacji koncernu przystali na niższe pensje. Chrysler zgarnie za to dodatkową premię od rządu - 6 mld dolarów. Ale jeszcze ważniejsze jest zlikwidowanie barier do pełnego porozumienia z Fiatem, który w zamian za 35 proc akcji ma dostarczyć technologie potrzebne do produkcji ekonomicznych samochodów

Natomiast Ford, który nie korzysta z publicznej kasy ma się z tej trójki najlepiej. Firma wprawdzie przynosi ciągle straty choć ostatnio o wiele mniejsze niż się spodziewali analitycy - ciągle jednak 1,4 mld dolarów tylko w tym roku. Władze koncernu zapewniają, że dysponują rezerwą w wysokości 21 mld dolarów co umożliwi przetrwanie kryzysu.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: kryzys, motoryzacja, fiat, opel, general motors, chrysler, Sojusz, alians
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl