Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Dwaj kooperanci Fiata zwolnią w Tychach blisko 290 osób

2013-01-16 16:40

Dwaj kooperanci Fiata zwolnią w Tychach blisko 290 osób

Dwaj kooperanci Fiata zwolnią w Tychach blisko 290 osób
Fot. materiały prasowe Fiat

Związane z tyską fabryką Fiata firmy Delfo Polska i DP Metal Processing zwolnią w sumie około. 290 pracowników. Zakłady uruchomiły procedurę zwolnień grupowych - wynika z informacji tyskiego samorządu i urzędu pracy.

Redukcja zatrudnienia w firmach kooperujących z Fiatem to następstwo zmniejszenia produkcji samochodów w fabryce, która rozpoczęła zwolnienia grupowe 1450 osób. W końcu ubiegłego roku zwolnienie 120 pracowników zapowiedziała też współpracująca z Fiatem firma Johnson Controls, której zakład mieści się w pobliskim Bieruniu.

Firmy Delfo i DP Metal Processing działają na terenie fabryki Fiata; obie dostarczają podzespoły do samochodów i świadczą usługi związane z produkcją aut. Procedura zwolnień w tych spółkach jest bardzo zbliżona do przyjętej w Fiat Auto Poland - pracownicy odchodzący za porozumieniem stron mają otrzymać odprawy w wysokości od 8 do 17 miesięcznych pensji (w Fiacie od 9 do 18 pensji) w zależności od stażu pracy.

Z przedstawicielami obu firm ustalono, że pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach będą pełnić dyżury na terenie zakładów, a zwalniani pracownicy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach informacyjnych na temat wsparcia, służącego znalezieniu przez nich nowego zatrudnienia.

Zwalniani z Fiata i firm kooperujących pracownicy będą mogli liczyć na pomoc na ogólnych, ustawowych zasadach, w oparciu o dostępne środki m.in. z rezerwy ministra pracy w ramach Funduszu Pracy oraz funduszy europejskich. Resort nie zgodził się na specjalny, pilotażowy program opracowany przez samorząd, zapewnia jednak, że środków nie zabraknie.

Z programem pilotażowym wiązaliśmy duże nadzieje. Po licznych deklaracjach składanych przez ministra pracy i innych polityków liczyliśmy na to, że program uda się wdrożyć - niestety. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc zwalnianym pracownikom. Z pewnością jednak będzie to trwało dłużej, będzie trudniejsze i mniej efektywne. Rozpoczęliśmy już składanie odpowiednich wniosków o pozyskanie środków na ten cel - powiedziała w środę wiceprezydent Tychów ds. społecznych Daria Szczepańska.

W ramach standardowych działań, kierowanych do osób poszukujących pracy, zwalniani pracownicy Fiata i firm kooperujących mogą liczyć m.in. na refundację wynagrodzeń wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne w ramach prac interwencyjnych, refundację wyposażenia stanowiska pracy, środki na podjęcie działalności gospodarczej oraz finansowanie szkoleń zawodowych pod potrzeby lokalnego rynku pracy.

Szacuje się, że łącznie z pomocy skorzysta ok. 400-500 osób. Całkowita wartość tego programu to 5 mln 164 tys. zł, podczas gdy koszt programu pilotażowego szacowano na ok. 16 mln zł. Powiatowy Urząd Pracy w Tychach planuje także pozyskać dodatkowe środki z rezerwy ministra pracy na aktywizację zawodową osób bezrobotnych poniżej 30 lat oraz na aktywizację zawodową osób znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy - w sumie ok. 7 mln zł.

To nie jedyne wsparcie, o jakie zabiega samorząd. Na przełomie marca i kwietnia rozpocznie się nabór do projektu Firma na Start współfinansowanego ze środków unijnych. 26 osób, które utraciły pracę z przyczyny pracodawcy w okresie nie dłuższym niż pół roku przed dniem przystąpienia do projektu, może uzyskać 35 tys. zł wsparcia na podjęcie działalności gospodarczej oraz tzw. wsparcie pomostowe - 1,5 tys. zł miesięcznie przez pół roku.

Trwają prace nad możliwością przekształcenia tego projektu w przedsięwzięcie systemowe, które obejmowałby finansowanie zatrudnienia subsydiowanego i finansowe wsparcie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Pomocą objętych zostałoby wtedy ok. 250 osób.

Dzięki przekształceniu programu środki finansowe będą szybciej dostępne, a działania łatwiejsze do realizacji. Wdrożenie programu w takiej postaci wymaga jednak szeregu konsultacji z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów - powiedziała dyrektor tyskiego urzędu pracy Katarzyna Ptak.

Pracownicy tego urzędu codziennie od godz. 9 do 15 pełnią dyżury w fabryce Fiata, udzielając informacji wszystkim zgłaszającym się pracownikom. Dyżur w zakładzie pełnią także pracownicy ZUS, którzy informują o świadczeniach przysługujących z ubezpieczenia społecznego (świadczenia przedemerytalne, zasiłki chorobowe itp.) Dodatkowo urzędnicy gromadzą kwestionariusze osobowe wszystkich zgłaszających się osób na potrzeby bieżącej analizy kwalifikacji zwalnianych pracowników i dostępnych ofert pracy.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach uruchomiono osiem stanowisk pracy rejestrujących osoby bezrobotne i poszukujące pracy - dotąd zwykle wystarczyły dwa stanowiska. Ptak zapowiedziała, że W razie konieczności wydłużone będą godziny pracy urzędu.

Tylko w pierwszych dwóch tygodniach tego roku w tyskim urzędzie pracy zarejestrowało się łącznie 639 bezrobotnych (w 2012 r. średnio co miesiąc rejestrowało się 878 osób). Wśród nich było 32 pracowników Fiata. W końcu grudnia ubiegłego roku w Tychach było zarejestrowanych 516 osób zwolnionych z przyczyn ekonomicznych; rok wcześniej w tym samym czasie takich osób było dwa razy mniej - 255.

Czytaj więcej w Money.pl
Fiat negocjuje ze związkami, ujawnili, że...
Zmieniła się planowana wielkość zwolnień grupowych w tyskiej fabryce. Dogadano się też wstępnie w sprawie odpraw.
Minister gospodarki zapowiada inwestycje
- Mamy kilka daleko idących deklaracji - mówi Janusz Piechociński.
Piechociński jutro obdzwoni szefów. Przekona, by nie zwalniali?
Minister gospodarki ujawnia pomysły na wsparcie branży motoryzacyjnej.
Tagi: motoryzacja, fiat, tychy
Zobacz więcej: produkcja fiata
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Dwaj kooperanci Fiata zwolnią w Tychach blisko 290 osób

kaczynski / 2013-01-16 18:56 / Tysiącznik na forum
jak to jest, że leniwego polaczka batem do roboty nie zapędzisz, a tylko przekroczy niemiecką granice, to dogina 14 godzin dziennie bez marudzenia???

Re: Dwaj kooperanci Fiata zwolnią w Tychach blisko 290 osób

ananalityk / 77.253.151.* / 2013-01-16 17:27
Zwolnieni z FIATA mogą być spokojni PO przy wsparciu premiera Piechocińskiego zapewni im w Urzędzie Pracy kursy : komputerowe,fryzjerskie ,garncarskie,szydełkowania,chałupniczej produkcji bryloczków ,wyplatania koszyków itp.Po czym rząd udzieli im na preferencyjnych warunkach kredyty na otwarcie własnej firmy i będą mogli śmiało konkurować z największymi korporacjami tego świata BUHAHHAHAH! Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać z działań "elit" rządzących .Na pewno należy współczuć tym co pracy nie mają i tym co pracę stracą !

Re: Dwaj kooperanci Fiata zwolnią w Tychach blisko 290 osób

summertime / 79.163.63.* / 2013-01-16 17:26
zgłościesie do ryżego, na zieloną wyspę!! wypłaci, każdemu z was milion €, bo on wprowadził € do obiegu w polsce w roku 2011-tym!!

Re: Dwaj kooperanci Fiata zwolnią w Tychach blisko 290 osób

Kuba509 / 57.66.70.* / 2013-01-16 16:57
Tytuł na głównej jest z tyłka. Powinno być "Zwolnienia Grupowe" a nie "Grupowe Zwolnienia". Tak samo, jak się pisze "Rzeczpospolita Polska", a nie "Polska Rzeczpospolita".
Oj wychodzi nieuctwo z niedoinwestowanych redaktorów.
 
ghjggglk / 82.139.44.* / 2013-01-16 16:48
jak skoncze teraz politechnike to spadam na anglie pozdro dla wszystkich zwalnianych
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
 
mrówka123 / 83.28.128.* / 2013-01-16 17:17
A po co ci politechnika do zmywania naczyń? A może teraz tam są takie wymagania wobec pracowników?

Oferty motoryzacyjne