Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Dodge zakończy produkcję Vipera

2016-06-27 10:30

Dodge zakończy produkcję Vipera

Dodge Viper jest kolejnym świetnym przykładem na to, iż motoryzacja zmienia się diametralnie, a głównym czynnikiem tych zmian jest ekologia. Do lamusa powoli odchodzą potężne silniki o ogromnych pojemnościach, o większej niż cztery liczbie cylindrów i o niewyobrażalnej mocy ponad 500-600 KM.

I właśnie taką ofiarą ekologicznych wymagań stawianym nowym modelom jest Dodge Viper. Choć naturalnie swoje zrobiły także nie do końca zadowalające wyniki sprzedaży, jednak przez ponad dwie dekady jakoś dało się z tym żyć. Władze koncernu postanowiły, i chyba słusznie, iż lepiej zejść ze sceny z podniesioną głową, niż tworzyć kolejne generacje modele coraz bardziej ekologiczne, a co za tym idzie coraz słabsze i coraz mniej sportowe.

Na pożegnanie Dodge przygotował jednak pięć wersji specjalnych Vipera, które mają upamiętnić najważniejsze momenty czy też warianty z historii modelu.

Dodge Viper 1:28 Edition ACR
Ten model nawiązuje do rekordowego okrążenia toru Laguna Sec (1:28,65 min) z października minionego roku, który do dzisiejszego dnia nie wciąż nie został pobity. Dodge w tej wersji ma czarny lakier z czerwonymi akcentami (m.in. tylne skrzydło), specjalny pakiet aerodynamiczny, węglowo-ceramiczne hamulce oraz emblematy 01:28 Edition. Wnętrze utrzymane w ciemnej tonacji również otrzymało czerwone elementy wykończeniowe. Seria ta powstanie w zaledwie 28 egzemplarzach.

Dodge Viper GTS-R Commemorative Edition ACR
Ta wersja, która będzie się wyróżniać biało-niebieskim malowaniem (biała karoseria z niebieskimi paskami), to upamiętnienie wyścigowego Vipera GTS-R GT2 Championship Edition 1998, który zwyciężył serię mistrzowską FIA GT2 w 1997 r. W modelu tym również pojawił się pakiet aerodynamiczny, węglowo-ceramiczne hamulce czy też karbonowe elementy. Będzie 100 egzemplarzy tej wersji Vipera.

Dodge Viper VoooDoo II Edition ACR
Kolejny Viper to hołd oddany wersji VooDoo z 2010 r. Wówczas powstało zaledwie 31 sztuk tego wariantu i również teraz będzie dokładnie tyle samo egzemplarzy. Również i tu znajdziemy czerwone elementy wykończeniowe, wzmocnione hamulce i pakiet aerodynamiczny.

Dodge Viper Snakeskin Edition GTC
25 egzemplarzy tego wariantu Vipera pomalowanych zostanie na zielono, z dwoma czarnymi pasami biegnącymi przez całe nadwozie. Taka kolorystyka to nawiązanie do modelu Snakeskin ACR z 2010 r.

Dodge Dealer Edition ACR
I wreszcie ostatnia propozycja Dodge'a na zakończenie produkcji Vipera to wersja, która będzie dostępna wyłącznie w dwóch salonach, które mogą się pochwalić największą sprzedażą modelu w jego historii. Wariant ten będzie miał białe nadwozie z pojedynczym niebieskim pasem. Również, jak w pozostałych przypadkach, i tu nie zabraknie specjalnego pakietu aerodynamicznego czy hamulców węglowo-ceramicznych. Powstanie 33 sztuk tego Vipera.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne