Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Długi weekend na drogach. 98 zabitych w wypadkach

2012-08-20 13:40

Długi weekend na drogach. 98 zabitych w wypadkach

Długi weekend na drogach. 98 zabitych w wypadkach
Fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz

98 osób zabitych i ponad 1100 rannych - to bilans długiego sierpniowego weekendu. Na polskich drogach w ciągu tych dziesięciu dni doszło do blisko 900 wypadków.

Marek Kąkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreśla, że tylko w ciągu ostatnich trzech dni doszło do 250 wypadków, w których 30 osób zginęło na miejscu. Wielu kierowców nie doceniło zagrożenia, jakim może być upał i powodowane przez niego zmęczenie.

Marek Kąkolewski przypomina, że podczas takiej pogody co dwie godziny powinniśmy zrobić sobie przerwę w trasie. - Wiele osób jest meteoropatami lub ma problemy z krążeniem i tacy kierowcy powinni unikać jazdy podczas upału nawet w samochodzie z klimatyzacją. Można wyruszyć w drogę wcześnie rano lub w nocy, kiedy temperatura jest niższa - mówi.

Przez cały długi weekend policja zatrzymała ponad pięć tysięcy nietrzeźwych kierujących. Od piątku do niedzieli aż 1595 nietrzeźwych kierujących zostało zatrzymanych przez policję. To oznacza, że wciąż w istnieje społeczne przyzwolenie na jazdę po alkoholu. Kąkolewski przyznał, że wciąż mamy sezon na grillowanie, a wypity alkohol szybciej uderza do głowy.

- Podczas upału trudno dokładnie przewidzieć reakcję organizmu na alkohol, a kierowca, który wypił jedno piwo może usiąść za kółkiem nawet dopiero po trzech - czterech godzinach - radzi policjant.

Na polskich drogach panował wzmożony ruch. Wiele osób podróżowało na urlop lub wracali do domów. Niektórzy wzięli tylko cztery dni wolnego, ale dzięki świątecznej środzie 15 sierpnia mogli wyjechać na 10-dniowy wypoczynek.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy sposób poboru opłat na autostradzie
Zarządca drogi zapewnia, że prace zostaną przeprowadzone w sposób jak najmniej odczuwalny dla użytkowników autostrady.
Nowe fotoradary na nasz koszt - ile zapłacimy?
330 nowych fotoradarów za 50 milionów złotych
Minister: Będzie więcej radarów i wyższe kary
Inżynieria, nadzór, bezpieczeństwo, edukacja - z tych obszarów będzie się składał Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
IAR
Tagi: bilans, ofiary, wypadki, przerwa w trasie
Zobacz więcej: Polskie drogi
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Ile z tych wypadków spowodowały osoby pod wpływem alkoholu??

zxc12 / 83.24.118.* / 2012-08-20 14:04
Jak zwykle manipulacja. a wykształciuchy łykają jak indor kluski?
Informacja powinna być rzetelna
 
mężatka10 / 2012-08-20 14:33
jak wczoraj wracałam krajową 7 to było kilka wypadków i nie wyglądało to wcale za ciekawie, ale ludzie wypzredzają na tzreciego i jeżdżą z taką prędkością, której niestety nasze drogi nie wytrzymują
 
Beta 786 / 2012-08-20 14:48
Faktem jest że w naszym kraju naprawdę brakuje kultury jazdy... ludzie zachowują się jakby mieli gdzieś resztę ludzi , oraz przepisy ruchu drogowego!!

Re: Długi weekend - bilans drogowy

leming / 213.192.74.* / 2012-08-20 13:57
To wina Jarka. Pamiętam jak tak media trąbiły a teraz to nie wina Tuska? Czy to nie stronniczość?