Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Co korzystniejsze dla firmy, leasing czy kredyt?. strona 2 z 2

2015-05-22 18:15

Co korzystniejsze dla firmy, leasing czy kredyt?

2 / 2
Co korzystniejsze dla firmy, leasing czy kredyt?
Fot. Mateusz Pietruszka

W przypadku leasingu finansowego kupiony samochód zostaje ujęty w ewidencji środków trwałych leasingobiorcy. Pociąga to za sobą obowiązek zaliczania do kosztów uzyskania przychodu, comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów podatkowych zalicza się tylko część odsetkową raty leasingowej oraz koszty eksploatacji auta. Tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu, z chwilą wydania towaru leasingobiorcy przez leasingodawcę, mamy do czynienia z dostawą towarów. W związku z tym podatnik (leasingobiorca) jest zobowiązany do zapłaty całej kwoty podatku VAT z góry, wraz z płatnością pierwszej raty. Faktura VAT wystawiana jest przez leasingodawcę zaraz po przekazaniu przedmiotu leasingu na całą kwotę określoną w umowie, a rozliczanie poszczególnych rat odbywa się za pomocą not księgowych. Po spłaceniu ostatniej raty leasingowej przedsiębiorca automatycznie staje się właścicielem pojazdu.

W leasingu operacyjnym to leasingodawca (czyli firma udzielająca leasingu) zalicza przedmiot leasingu do swoich środków trwałych i w związku z tym dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Z kolei leasingobiorca (przedsiębiorca kupujący samochód) zalicza do koszów uzyskania przychodu w całości wszystkie opłaty związane z umową leasingową, wliczając w to opłatę wstępną oraz raty leasingowe, na które co miesiąc otrzymuje fakturę VAT.

Raty nie są dzielone na odsetki i kapitał, dzięki czemu przedsiębiorca może odliczyć je od podatku w całości. Ponadto, w ramach leasingu operacyjnego, można zaliczać do kosztów wydatki poniesione na paliwo, części, usługi serwisowe, ubezpieczenie, itp.

Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, przedsiębiorca ma prawo do wykupienia samochodu (i przeznaczenia go do dalszego użytkowania w firmie, bądź na cele prywatne), na podstawie osobnej faktury VAT, opiewającej na ustaloną wcześniej cenę wykupu.

Zarówno leasing finansowy, leasing operacyjny jak i kredyt mają swoje zalety. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaki sposób finansowania jest lepszy, wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Podejmując decyzję o formie finansowania nabycia pojazdu należy wziąć pod uwagę specyfikę prowadzonej działalności, płynność finansową firmy oraz jej zdolność kredytową jak również aspekt podatkowy. Nie bez znaczenie jest również fakt, że umowy leasingu, w przeciwieństwie do kredytu samochodowego, nie zmniejszają zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Jak podkreślają eksperci z Taxcare, w przypadku przedsiębiorców zwolnionych z VAT-u, warto pamiętać, że nie mają oni możliwości odliczenia VAT-u naliczonego od rat leasingowych. Natomiast decydując się na leasing, mogą nieco więcej oszczędzić na podatku PIT. Przedsiębiorca zwolniony z VAT-u nie może odliczać VAT-u naliczonego, jednak ten nierozliczony podatek od towarów i usług można zaliczyć do kosztów firmy (czyli co miesiąc w kosztach uwzględnić wartość brutto rat leasingowych wraz z odsetkami od rat).

A co z wadami leasingu? Po pierwsze to firma leasingowa pozostaje właścicielem leasingowanego samochodu. Przedsiębiorca nie może go sprzedać bez zgody leasingodawcy (i dalszych związanych z tym formalności), nie może oddawać go do używania osobom trzecim (np. komuś z rodziny) czy też ustanawiać na nim zabezpieczenia. Nie wolno również dokonywać w nim jakichkolwiek modyfikacji technicznych. Leasingodawca może również narzucać formy serwisowania i obsługi auta, ubezpieczeń, a odstępstwa od procedur mogą być obłożone karami finansowymi. Przy takiej formie finansowania jest też wymagany wkład własny (w wysokości zależnej od umowy) i mający wpływ na wysokość rat oraz kwotę wykupu.

Zarówno leasing finansowy, leasing operacyjny jak i kredyt mają swoje wady i zalety. Z tego powodu nie ma prostego i jednoznacznego rozwiązania dylematu - jaki sposób finansowania jest lepszy? Podejmując decyzję o formie finansowania zakupu pojazdu należy wziąć pod uwagę specyfikę prowadzonej działalności, koszt, płynność finansową firmy oraz jej zdolność kredytową, a także korzyści lub problemy wynikające z aspektu podatkowego.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Co korzystniejsze dla firmy, leasing czy kredyt?

jrk / 213.77.23.* / 2015-05-27 11:51
a co z wynajmem?

Re: Co korzystniejsze dla firmy, leasing czy kredyt?

Logilus / 91.215.34.* / 2015-05-27 11:14
Powiem prosto i zrozumiale np w Czechach auta firmowe kosztuję o 42 % mniej jak w Polsce - zrozumiano ! Dlatego tam widać fury drogie,i bardzo drogie na drogach. U nas państwo okradnie podatnika z PIT,VAT,akcyzy i mamy 60 % wartości dla darmozjadów, czemu darmozjadów ? bo ich w zasadzie żaden podatnik nie potrzebuje. Ilu mamy w UE urzędników,polityków,działaczy finansowanych z budżetu, firm nie rentownych państwowych wspomaganych z podatków ? tak z 200 mln czy może 50 mln podatników żywi pół miliarda ludzi a jeszcze źle i za mało. Jak to kiedyś walnie to będzie wesoło .

Oferty motoryzacyjne