Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Choć wykrywalność rośnie, wciąż kosztują nas miliony złotych

2016-07-04 09:03

Choć wykrywalność rośnie, wciąż kosztują nas miliony złotych

Jak wynika z przyjętego przez UFG sprawozdania za 2015 rok, nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków drogowych kosztowali - innych kierowców wykupujących komunikacyjne polisy OC - ponad 99,5 mln złotych. Łączne zaś koszty kompensacji (wypłacone odszkodowania wraz ze zmianą stanu rezerw) przekroczyły 116 mln złotych. Tyle ostatecznie wyniosły w ubiegłym roku odszkodowania wypłacone przez Fundusz ofiarom wypadków, to jest o 34 procent więcej niż rok wcześniej. Poza świadczeniami dla ofiar wypadków spowodowanych przez tych, którzy nie wykupili obowiązkowych polis OC komunikacyjnego (oraz za niezidentyfikowanych sprawców wypadków drogowych) UFG reguluje też świadczenia za upadłe firmy ubezpieczeniowe.

W całym minionym roku do UFG zgłoszonych zostało 6,9 tysiąca szkód za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i nieznanych kierujących. To o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie wykryto w tym samym okresie ponad 85 tys. przypadków braku ważnego OC komunikacyjnego (wzrost o 14 proc.), z czego w 80 proc. nałożono kary.

UFG finansowany jest m.in. ze składek firm oferujących obowiązkowe polisy OC: komunikacyjne i rolne (po 1,3 proc. składki przypisanej brutto z tych ubezpieczeń). W 2015 roku łączne wpływy Funduszu z tego tytułu wyniosły 119,2 mln złotych tj. o 4,2 proc. więcej niż rok wcześniej i stanowiły 40 proc. przychodów UFG. Pozostałą ich część stanowiły przychody z kar za brak obowiązkowego OC oraz regresy od nieubezpieczonych sprawców. W ubiegłym roku do kasy Funduszu wpłynęło z tego tytułu 66 mln złotych o ponad 25 proc. więcej niż rok wcześniej.

Brak ważnego OC to nie tylko mandat w przypadku kontroli drogowej czy też kara nałożona przez UFG (3700 zł dla pojazdów osobowych w 2016 r. za brak OC przez ponad 14 dni), ale również konieczność wypłaty z własnej kieszeni odszkodowań dla ofiar wypadków drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne