Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Chiński koncern kupił producenta londyńskich taksówek

2013-02-01 19:40

Chiński koncern kupił producenta londyńskich taksówek

Chiński koncern kupił producenta londyńskich taksówek
Fot. Money.pl/ Maciej Miskiewicz

Brytyjski producent charakterystycznych czarnych taksówek, będących jednym z symboli Londynu, LTI został za 11,4 miliona funtów sprzedany chińskiemu koncernowi samochodowemu Geely - poinformowała w piątek BBC.

Geely ma przejąć wszystkie formy działalności przedsiębiorstwa Manganese Bronze Holdings, właściciela producenta taksówek, aby umożliwić jego rozwój na rynku międzynarodowym.

W październiku ubiegłego roku przedsiębiorstwo LTI, mające siedzibę w Coventry, przeszło pod zarząd przymusowy wyznaczonej w tym celu przez sąd firmy konsultingowej Pricewaterhouse Coopers (PwC). Pracę straciło 99 osób ze 176-osobowego personelu. Transakcja sprzedaży została uzgodniona z PwC. Firma LTI od 2007 roku nie przynosiła zysków.

Koncern Geely, który w 2010 roku przejął szwedzkie Volvo, zapewnił, że jego priorytetem będzie odtworzenie produkcji, sprzedaży i serwisowania samochodów zasadniczo na tych samych zasadach jak przed przejściem pod zarząd. Podtrzymany ma zostać montaż modelu TX4 w zakładach w Coventry; ponadto 107-osobowa załoga ma zostać utrzymana na tym samym poziomie.

Geely po raz pierwszy zainwestował w LTI w 2006 roku, w zamian za ok. 20 proc. udziałów.

Trudności brytyjskiego przedsiębiorstwa pogłębiły się w ostatnim czasie, gdy 400 samochodów trzeba było wycofać z powodu problemów z przekładnią kierowniczą w najnowszym modelu TX4, produkowanym w Coventry. W związku z tym trzeba było wstrzymać jego sprzedaż.

Czytaj więcej w Money.pl
To oni kupują najwięcej dóbr luksusowych
Rynek wyrobów luksusowych, w tym odzieży, biżuterii, kosmetyków, sztuki oraz szeroko pojętych dodatków, według prognoz Bain & Company wzrośnie w tym roku o 10 procent.
Gwałtowny spadek sprzedaży aut. Dilerzy...
Kłopoty rynku odbijają się na sytuacji finansowej dilerów. Powiększają się ich zapasy magazynowe, nawet do 3-krotności poprzednich stanów.
Tam mieszkania znów drożeją. Zobacz o ile
Wzrost poziomu dochodów Chińczyków, poprawa koniunktury gospodarczej, masowa migracja mieszkańców wsi do miast oraz zmniejszająca się podaż mieszkań powodują wzrost cen nieruchomości w Chinach po dwuletnim zastoju na rynku.
Tagi: sprzedaż, londyn, chiny, taksówki
Zobacz więcej: chiny
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne