Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Chiński inżynier wykradł tajne dane Forda

Fot. IFCAR/public domain

Yu Xiangdong, znany także jako Mike Yu, tuż przed odejściem z pracy skopiował tysiące poufnych dokumentów i tajne dane handlowe koncernu.

W Fordzie Chińczyk pracował przez 10 lat. Trzy lata temu, według prokuratury skopiował szczegóły projektów technicznych silnika i skrzyni biegów, przednich i tylnych drzwi, lusterek, taśmy montażowej kierownic, systemów zasilania, wycieraczek i innych części samochodowych. Około 4 tysiące dokumentów zapisał na przenośnym twardym dysku. Miesiąc później odszedł z pracy w Fordzie.

Zgodnie z aktem oskarżenia, wiosną 2008 roku Yu wykorzystał w Chinach część zdobytej nielegalnie wiedzy w czasie poszukiwań nowej pracy. Według amerykańskich władz pracuje obecnie dla korporacji Beiging Automotive, konkurencji Forda.

Rzeczniczka FBI Sandra Berchtold poinformowała, że sprawę wszczęto po złożeniu doniesienia przez koncern Ford. Gigant samochodowy z Detroit podał, że całkowicie współpracuje w tej sprawie z władzami.

ford, kradzież, skandal
PAP
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Zaczyna sie.

Smutny / 194.237.142.* / 2009-10-16 12:10
Za niedlugo wszelkie nowoczesne technologie beda opracowywane jedynie w Chinach i Indiach. Doprowadzilo do tego bezmyslne ciecie kosztow, przenoszenie centrow rozwojowych do tych krajow oraz brak myslenia perspyktywicznego w odniesieniu do rynku na ktorym sie dziala.

Kapital ludzki powinien by brany z kraju gdzie sie prowadzi dzialalnosc (no chyba ze ma sie ten kraj gleboko w ..).

Znajdzcie teraz wieksza firme, ktora nie wyeksportowala czesci produkcji lub obslugi do Chin. Chinczycy zainwestowali w przyszlosc i jesli obecna sytuacja sie utrzyma (a kryzys kolosalnie pomogl Chinom i Indiom) to za pol wieku na swiecie sie beda liczyc tylko te dwa panstwa a to my bedziemy tania sila trobocza dla nich. Uczcie sie chinskiego.

Re: Chiński inżynier wykradł tajne dane Forda

ala3 / 62.233.197.* / 2009-10-16 10:04
A po co im chińscy inżynierowie, nie mają swoich. Jeżeli łaszczą się na kilka tysięcy oszczędności rocznie, to niech później dokładają dziesiątki a może i setki milionów.

Re: Chiński inżynier wykradł tajne dane Forda

ciawaaaa / 195.75.207.* / 2009-10-16 09:18
od wielu, wielu lat potega gospodarcza czy militarna tego kraju opiera sie na kopiowaniu - kradziezy rozwiazan technologicznych. taaa tyle ze nikt nawet nie kweknie ze cos jest nie tak. wystarczy przypomniec ile oni maja rezerw dolarowych i jaki maja udzial w rozwoju swiatowej gospodarki.

jak mam byc szczery, nie podoba mi sie swiat w ktorym tym mocarstwem dominujacym sa komunistyczne Chiny. chyba jednak wole swiat urzadzony na modle AngloSaxoWhiteLiberal.
 
sssssss / 77.113.222.* / 2009-10-16 11:56
Liberalne Anglo - Sasy najlatwej opisac na pszykladzie zatrucia grzybami. Regulom jesc ze najgorsze grybowe trucizny dajom 1- szy objaw po najmnej 16 godzinach, bo zamiast wywolywac atak bulu glowy i sensacje, zajmujom sie ruinowaniem wontroby, nerek, ukladu nerwowego i td. A to co bierzemy za objaw zatrucja w zeczywistosci jesc objawem niewydolnosci nieodwraczalnie uszkodzonych narzondow, Dla tego czas od zatrucja do chwili gdy zrozumiesz ze zatrules jesc tak dlugi, i dla tego na leczenie jesc za purzno. Chiny to takij maly szkodnik, odrazu kazde jego dzialanie widac z kilometra, i nie trudno znalazc lek. Z Anglosaksami jesc inacze powiedz my wolny rynek - bardzo sluszna sprawa, i konsekwencji - za nie czale 20 lat ponad 30 procent par angelskich bendzie nie plodna. A ze niplodnosc naturala jesc jak wiadomo tylko u osobnikow z uszkodzonym w stopniu znacnym genomom, to jesc to proces nie odwraczalny wienc samoistna zaglada naroda jesc pewniakiem. W historji ludskosci mamy wielie takich pszykladow ACTEKI -same piramidy sloncza zostali, starorzytni egipcjanie, rymianie, filistyni i td. Z prastarych narodow w chwili obecnej znany jesc 1 - zydi. Jak do tego doszlo biezmyslne urzywanie wiedzy medycznej od podcszymywanja cionrzy , inwitro i td, i dalej w gure, doprowadzilo ze osobniki normalnie wyeliminowywane pszez nature miali dzieci meszajonc swoi uszkodzone geny ze zdrowymi, powstale potomstwo powielalo preceder. A ze uszkodzony genom daje potomstwo wyloncznie gdy zmiesza z prawidlowym , wienc 2 uszkodzonych powodujom ze para jesc nieplodna, 30 procent nieplodnych angielskich par za 20 lat pokazujom szkalie zjawiska. do tego doszlo dokladanie chemii do pasz, do nawozow, antybiotykow i td do jedzenja, spszedawanie szrodkow medycznych w aptekach i reklamowanie ich wszendzie jak kremow do ronk , napromieniowanie , pszeswietlienia, rengeny i td i wielie dobrego i ruznego. Choc nikt nie zadal sobie trudu sprawdzic jakie skudki to pszyniesie za 10, 20 , 50 lat, bo to by nie oplacilo a odkrycja po to by na nich zarabiac - wolny rynek zadzialal . Po okolo 100 latach takiego humanitarnego podejscza do clowieka som na skraju wymarcia ale pozonie wszysdko zgodnie z etykom. W podobny sposub Polacy lisy sczepili na wsczieklizne, niby sluszna rzec , ale lisy tak rozmnozyli ze wyrzarli barzanty i td, omal nie doprawadzajonc do katasrofy ekologicnej. Podsumowanie spolecienstwa rozwiniente kture za miast poznawac jak dziala system w kturym zyjemy , w celu zysku kazdy wynalazek produkujom i spszedajom, za miast zrozumiec dla cego mondra natura nas w niego nie wyposadzila , som o wielie groznejsze i bardzej zabujczie od Chin z ich wybrykami i psotami, tym bardzej som grozne bo konsekwencje ich radostnej twurczosci wychodzom po wielu latach, gdy jurz nic nie da sie naprawic. Chinczyk uszkadza teraznejszosc , Anglosas pszyszlosc.
 
ossssssssssssssssa / 193.200.232.* / 2009-10-17 21:36
Mogę się mylić ale z tego co kojarzę żeby być żydem trzeba mieć matkę żydówkę, a ojciec dowolnej narodowości i pochodzenia byleby go do siebie przyjeli, natomiast na całym świecie jest raczej odwrotnie, o narodowości dzieci decyduje narodowość ojca, i tak cwani żydzi mogą być wieczni:)
 
maniche / 193.111.166.* / 2009-10-16 12:38
Wybacz sssss, ale tego co napisałeś się nie da czytać :( za dużo błędów w pisowni...
 
issael / 94.254.201.* / 2009-10-16 16:54
No co Ty? To ja obcokrajowiec zrozumiałem co napisał sssss, a moja polszczyzna przedstawia jeszcze wiele do zyczenia ( co rusz na forach pojawia się zarzut do mojego stylu czy ortografii). To tym bardziej tubylcowi , zrozumienie nieskładnej polszczyzny cudzoziemca nie powinno nastręczac az takich problemów.
No chyba że tez jesteś w tym samym cudzoziemskim klubie co my, cudzoziemcy z róznych rejonów swiata, czasowo lub stale przebywajacy w tym ładnym kraju.

Oferty motoryzacyjne