Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

CEPiK 2.0 już na pewno z opóźnieniem

2015-11-23 15:44

CEPiK 2.0 już na pewno z opóźnieniem

CEPiK 2.0 już na pewno z opóźnieniem
Fot. Paulina Tomaszewska
Potwierdziły się pojawiające się od pewnego czasu obawy, iż planowane na początek stycznia wdrożenie zmodernizowanego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest nierealne. Według wstępnych diagnoz opóźnienie wyniesie ponad pół roku.

Zmodernizowany system, czyli CEPiK 2.0, miał oferować szereg nowych usług dla kierowców, dostępnych online. Bez konieczności wychodzenia z domu mieliśmy mieć możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych na swoim koncie, podstawowych danych nt. naszego samochodu, a pracodawcy mogliby sprawdzić uprawnienia swoich pracowników. Docelowo system miał informować właściciela samochodu o terminie kolejnego badania technicznego czy obowiązkowego ubezpieczenia. Na CEPiKu miało się opierać wydawanie praw jazdy, a także rejestrowanie samochodów. Dziś już wiadomo, że żadne planowane zmiany nie wejdą w życie od 4 stycznia 2016 r.

System nie przeszedł bowiem jeszcze testów i, co więcej, nie jest gotowy do tak poważnych zmian. A nikt chyba by nie chciał, by z tego powodu doszło do paraliżu w urzędach komunikacji. Dlatego też podjęto decyzję o przesunięciu w czasie jego wejścia w życie. Opóźnienie wyniesie minimum 6 miesięcy, choć słychać także głosy, że niewykluczone, iż nowy system nie wejdzie w życie szybciej niż dopiero na początku 2017 roku.

Aby przesunąć wejście w życie systemu CEPiK 2.0 konieczna jest szybka zmiana przepisów. Według przedstawicieli ministerstw odpowiedzialnych za wdrożenie tego systemu, nowelizacja ustawy będzie gotowa już na początku grudnia br.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl