Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Ceny paliw w Polsce. Eksperci prognozują, co stanie się w święta

2013-03-22 15:42

Ceny paliw w Polsce. Eksperci prognozują, co stanie się w święta

Ceny paliw w Polsce. Eksperci prognozują, co stanie się w święta
Fot. Reporter

Zdaniem ekspertów monitorujących rynek paliw, ceny na stacjach benzynowych spadają i są znacznie niższe niż w analogicznym okresie 2012 r. W ich opinii kierowcy nie powinni się też obawiać, że w okresie przedświątecznym ceny paliw wzrosną.

Mijający tydzień przyniósł dalsze obniżki cen paliw na stacjach. Ceny wszystkich rodzajów paliw spadły średnio o 2 grosze na litrze - wskazali eksperci BM Reflex.

Dodali, że średnio za litr bezołowiowej 95 płaciliśmy 5,61 zł, za Superplus 98 - 5,80 zł, oleju napędowego 5,62 zł, natomiast litr autogazu kosztował 2,59 zł.

Chociaż ceny paliw w dalszym ciągu pozostają wysokie, to w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego paliwa są niższe odpowiednio: benzyna o 20 gr/l, olej napędowy o 17 gr/l, autogaz o 24 gr/l - podkreślili.

Zdaniem ekspertów BM Reflex dalsze obniżki cen paliw na stacjach, zwłaszcza benzyny bezołowiowej, są coraz bardziej niepewne. W wyniku wzrostu cen benzyny na rynku hurtowym w ciągu ostatniego tygodnia o 10 groszy na litrze ponownie zmniejszy się poziom marży detalicznej, ale nie będzie to jeszcze wystarczający powód do ponownych podwyżek cen detalicznych - ocenili.

Z kolei eksperci portalu e-petrol.pl stwierdzili, że nie zanosi się, aby wyjazdy na święta wielkanocne miały być droższe.

Dodali, że w nadchodzącym tygodniu za litr Pb98 zapłacimy 5,77-5,88 zł, a za popularną benzynę 95 5,54-5,63 zł za litr. Diesel lokowałby się według prognoz w przedziale 5,52-5,62 zł za litr, a autogaz nie powinien pokazywać większej podatności na cenowe zmiany - będzie zapewne kosztował 2,52-2,64 zł za litr - oczekują eksperci e-petrol.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Paliwa wciąż drożeją. I tak od stycznia
Obecnie średnio za litr benzyny Pb95 trzeba płacić 5 złotych 62 grosze, za litr oleju napędowego - 5 złotych 63 grosze, a za litr LPG 2 złote 68 groszy.
Wielka podwyżka cen paliw w Chinach
Pierwsza podwyżka od czasu poprawy koniunktury w końcu ubiegłego roku, może odbić się na gospodarce światowej fabryki.
Kolejne negatywne wiadomości dla kierowców
PKN Orlen podnosi hurtowe ceny benzyny o 29 zł, a oleju napędowego o 13 zł na tysiąc litrów.
Tagi: ceny, paliwo, święta, pb95
Zobacz więcej: Ceny paliwa
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl