Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Będzie polska pomoc dla Opla

Fot. kprm.gov.pl

Opel w Gliwicach ma wsparcie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej - zapewnia Waldemar Pawlak. Ponadto możliwa jest pomoc ze strony polskiego rządu w uzyskaniu dostępu do kredytu, poręczeń i gwarancji.

Ministerstwo gospodarki wybierze takie metody, bo unijne prawo nie pozwala na bezpośrednie dotowanie firm.

- Możemy mówić o pomocy w zakresie uzyskania kredytu i takie też działania podejmuje rząd niemiecki - twierdzi wiceminister Pawlak. Wyjaśnia, że rząd niemiecki nie płaci z budżetu firmie Opel, tylko ułatwia jej uzyskanie kredytu na finansowania działalności. Firma w Gliwicach też może uzyskać wsparcie, jeżeli chodzi o możliwość dostępu do kredytu, poręczenia czy gwarancji lub korzystania ze środków europejskich.

Rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd powiedział, że Komisja Europejska nie została jeszcze poinformowana o żadnych planach polskiego rządu co do wsparcia fabryki Opla w Gliwicach. Przypomniał natomiast, że zgodnie z prawem UE wsparcia nie można warunkować tym, że firma zachowa miejsca pracy w kraju i zlikwiduje w zamian gdzie indziej albo utrzyma jeden wybrany zakład, a zamknie inny.

Rząd zastrzega, że kontynuowanie wsparcia dla gliwickiego Opla będzie zależeć od ostatecznego kształtu programu restrukturyzacji Nowego Opla w części dotyczącej zakładów w Gliwicach. Docelowo przewiduje on m.in. osiągnięcie 100 proc. wykorzystania mocy produkcyjnych (ponowne uruchomienie 3 zmiany) oraz największą w historii zakładów produkcję 215 tys. samochodów rocznie.

W opinii Pawlaka, fabryka Opla w Gliwicach ma duże perspektywy rozwoju, natomiast bardzo dużo zależy od tego, czy nowy inwestor będzie w stanie udźwignąć finansowanie całej grupy. - To nie zależy od rządu polskiego, niemieckiego tylko przede wszystkim od inwestora, który kupuje ten majątek od General Motors - zaznaczył wicepremier.

Centrum im. Adama Smitha zaprotestowało przeciwko rządowym planom wsparcia Opla. - To dzięki aktywności małych i średnich firm, Polska - jako jeden z trzech europejskich krajów - odnotowała wzrost PKB w pierwszym półroczu 2009 roku. Tymczasem rząd nie zrobił i nie robi nic, aby zlikwidować biurokratyczne utrudnienia działalności tych przedsiębiorstw. W tej sytuacji pomoc korporacji (Oplowi ), która nie jest organizacją dobroczynną, tylko komercyjną jest działaniem niszczącym moralność publiczną i elementarne poczucie sprawiedliwości - oświadczyli eksperci Centrum.

Raport Money.pl
Gliwicki Opel nie boi się Rosjan
Załoga gliwickiej fabryki w nowym właścicielu widzi szansę, a nie zagrożenie. Nie boi się ani likwidacji fabryki, ani przeniesienia linii produkcyjnych do Rosji. Szykuje się do montowania nowej wersji Opla - modelu Astra IV.

Czytaj w Money.pl

inwestor, rząd, ministerstwo, pomoc, opel, pawlak, gospodarki, polski
PAP
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Będzie polska pomoc dla Opla

SeanPrice / 91.94.13.* / 2009-10-20 19:44
sprawdź ten link.. http://byy.pl/sprawdzto/

Re: Będzie polska pomoc dla Opla

gdggdh / 195.140.236.* / 2009-10-19 11:11
Dadzą pomoc a po kilku latach się okaże że chcą wiecej i więcej....
To firma jest????
Rok po roku straty które trzeba łatać z pieniędzy podatników....
Nie opłaca się produkować to nie produkujcie widać ludzie nie potrzebują takiej liczby nowych samochodów.....
Ktoś inny zastąpi OPLA, GM, itd ..... rynek nie lubi próżni.....

Re: Będzie polska pomoc dla Opla

pan władek / 89.231.104.* / 2009-10-17 19:37
jak na polskie stocznie nie było pieniędzy, jak na niemiecko rosyjską firmę to są. Albo traktujemy wszystkich równo albo jakiś wańka lub richard rozmawiali znowu z naszymi na cmentarzu. Chyba, że to tylko chmurne spojrzenie angeli przywołało tych patałachów z rządu do porządku.

Re: Będzie polska pomoc dla Opla

andowc / 83.5.28.* / 2009-10-17 15:31
Zły "nagłówek" (tytuł).
Będzie polska pomoc dla "pracowników polskich" Opla,- przed "zwolnieniami (bezrobociem).
Jak Opel "straci" to "zapłaci",- "bankructwem", (i po "krzyku").

Re: Będzie polska pomoc dla Opla

załamany / 79.173.11.* / 2009-10-17 12:20
a kto pomoże mi? finansowanie obcych korporacji pieniędzmi wypracowanymi przez polaków - skandal!!!

jeśli to jedyna droga - natychmiast ZAMKNĄĆ OPLA
 
arch / 2009-10-17 12:37 / Tysiącznik na forum
" Kolejna niemiecka stocznia dotowana -280 milionów euro z założonej przez rząd federalnej fundacji ratowania niemieckiej gospodarki (Wirtschaftsfonds Deutschland).

Prace nad projektem prowadzi firma Ernst & Young,
Niemcy dbają o swoje stocznie ! www.bibula.com/?p=14844
 
załamany / 79.173.11.* / 2009-10-17 12:57
tak, nasi też już o stocznie zadbali - w wyjątkowy, a za razem typowy dla naszego kraju sposób.

Re: Będzie polska pomoc dla Opla

arch / 2009-10-17 12:01 / Tysiącznik na forum
To wolny konkurencyjny rynek ?
-To ja dla siebie poproszę viagrę i seks , a koniowi loda zafunduje !

Re: Będzie polska pomoc dla Opla

Ad hoc / 85.222.77.* / 2009-10-17 11:57
1/ Eksperci Centrum Smitha powinni przeczytać list który wysłała Rezcznik Unii Pani Kroes do krajów w którym mieszczą się fabryki Opla. Kredyty oraz ich poręczenia to nie jest pomoc to są instrumenty rynkowe . Niemcy dla swojego Opla przygotowali 4,5 mld Euro kredytów i poręczeń . 2/ Zmienia się konfiguracja gigamtów na polskim rynku - należy mieć nadzieję , że Aleksiej Mueller (Szef Gazprom - kłopoty z EuRoPolGaz) , Wagit Alekpierow (Szef Łukoil - skarży się na dyskryminację na polskim rynku (GP 14X)) oraz German Oskarowicz Gref (Szef Sbierbanku - Kazach niemieckiego pochodzenia) nie znają się kompletnie i nie będą koordynowali swoich szagov na polskim rynku .

Re: Będzie polska pomoc dla Opla

dareg / 87.207.65.* / 2009-10-17 11:38
oto przestępczo-liberalna polityka polskojęzycznych rządów:
za wszelką cenę ściągnąć do kraju obcy kapitał, przez wiele lat lansować go obniżając wszelkie podatki i opłaty a następnie dotować z kieszeni polskiego podatnika !!!!!!!!!

i wszystko kosztem polskiego przedsiębiorcy łupionego bez znieczulenia i nękanego przez wszelkiej maści kontrole , zusy, urzędy skarbowe itp.

śmieją się z nas już nie tylko w euroopie ale już chyba nawet w gabonie

Re: Będzie polska pomoc dla Opla

chłop jag / 84.234.10.* / 2009-10-17 11:09
No dobra! Oplowi pomożecie a kiedy przestaniecie rabowac w sposób zuchwały, przeciętnego Polaka!!! Obrabowanego, przeciętnego Polaka nie stac na Opla!!!

Re: Pawlak: możliwa pomoc dla Gliwic to dostęp do kredytów i gwarancji

weyiopp / 195.116.98.* / 2009-10-17 10:31
Polska już pomogła Oplowi.Ta fabryka znajduje sie przecież w specjalnej strefie ekonomicznej
...
www.tnij.org/blaszak2009
 
pan władek / 89.231.104.* / 2009-10-17 19:38
święte słowa