Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Autostrady na Słowacji. Zawalił się wiadukt

2012-11-02 20:25

Autostrady na Słowacji. Zawalił się wiadukt

Autostrady na Słowacji. Zawalił się wiadukt
Fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz

Trzy osoby poniosły śmierć, a 15 zostało rannych wskutek zawalenia się wiaduktu na autostradzie D-1 niedaleko Spiskiej Nowej Wsi we wschodniej Słowacji. Most, przerzucony estakadą nad górską doliną, runął podczas betonowania konstrukcji.

Rzecznik Krajowej Spółki Autostradowej (NDS) Marcel Janoszik sprecyzował w rozmowie z PAP, że dwie osoby zginęły przygniecione stalową konstrukcją, a trzecia zmarła w śmigłowcu podczas transportu do szpitala. 15 osób zostało rannych, w tym pięć ciężko.

Wiadukt zarwał się na odcinku 50 m między dwiema podporami; elementy stalowo-betonowej konstrukcji runęły w dolinę z wysokości 30 m. W tym czasie na moście pracowało 20 robotników.

Z wypowiedzi naocznych świadków wynika, że robotnicy zostali pogrzebani pod szczątkami wiaduktu; większość budowlańców pochodziła z miejscowości Lendak.

W wielogodzinnej akcji ratunkowej, oprócz śmigłowców, brało udział kilkadziesiąt karetek z całego regionu oraz 14 jednostek straży pożarnej.

Słowackie media przypominają, że wiadukt budowała czeska firma Bogl i Krysl. Ta sama firma stawiała wiadukt nad torami kolejowymi w Bogdance koło Ostrawy, który zawalił się w sierpniu 2008 r. na przejeżdżający ekspres Comenius relacji Kraków-Praga, powodując śmierć ośmiu osób. Wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł.

Niedokończona wciąż autostrada D-1, to najdłuższa autostrada na terenie Słowacji, łącząca zachód ze wschodem kraju. Prowadzi od Bratysławy przez Trnavę, Trenczyn i Żylinę do granicy z Ukrainą. Po dokończeniu ma mieć 517 km.

Czytaj więcej w Money.pl
Budowali autostrady. Czekają na 398 mln zł
Firmy, które nie dostały pieniędzy za wykonane prace zgłaszają się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Wypłatami uratują sytuację na autostradzie?
Porozumienie w tej sprawie zaproponowano przedstawicielom wykonawcy, czyli irlandzkiej grupy SRB. Według GDDKiA zostało ono przez SRB wstępnie zaakceptowane.
Tagi: autostrada, słowacja
Zobacz więcej: autostrady na słowacji
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne