Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Ateca, Giulia i Tiguan na pięć gwiazdek

2016-06-22 17:47

Ateca, Giulia i Tiguan na pięć gwiazdek

Od początku tego roku Euro NCAP wprowadziło możliwość przeprowadzenia dwukrotnych testów zderzeniowych tego samego modelu. W pierwszym podejściu specjaliści od rozbijania przyjrzeliby się standardowo wyposażonej wersji danego modelu. Gdyby wynik okazał się mało satysfakcjonujący dla producenta, mógłby on wystawić, na własną prośbę, do ponownego testu wersję lepiej wyposażoną. Oczywiście publikowane byłyby testy obu wersji, dzięki czemu potencjalny nabywca mógłby się dowiedzieć, o ile bezpieczniejsze są lepiej doposażone wersje.

W przypadku trzech przetestowanych modeli nie było potrzeby przeprowadzania dwóch testów. Po pierwsze, w każdym przypadku już wyposażenie standardowe jest na wysokim poziomie, zaś po drugie, wszystkie trzy modele zdały ten trudny egzamin na piątkę.

Na wyposażeniu wszystkich modeli znajdują się automatyczne układy hamulcowe, które pozwalają, jeśli nie uniknąć całkowicie, to przynajmniej zminimalizować znacząco skutki kolizji. Euro NCAP bierze pod uwagę ten system już od 2014 r., jednak od tego sprawdzane jest jego działanie wobec pieszych.

Choć wszystkie trzy modele otrzymały pięć gwiazdek i wysokie noty cząstkowe, to jednak o włos (dwa punkty procentowe) najwyższy poziom bezpieczeństwa dorosłym pasażerom zapewnia Alfa Romeo Giulia. Niemiecko-hiszpańska konstrukcja, choć nie wszystkie oceny były do końca jednakowe, lepiej za to chroni dzieci w razie wypadku drogowego. Tiguan nieznacznie wyprzedził konkurentów pod względem bezpieczeństwa pieszych i w standardzie jest też najlepiej wyposażony pod kątem bezpieczeństwa.

Alfa Romeo Giulia 98% 81% 69% 60%

Seat Ateca 93% 84% 71% 60%
Volkswagen Tiguan 96% 84% 72% 68%

(kolejno: bezpieczeństwo dorosłych, dzieci, pieszych oraz systemy bezpieczeństwa)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne