Sekcja powstała przy współpracy z firmą Ford
Auto w firmie. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca?

W jaki sposób rozliczyć jego użytkowanie i zakup? W jakich pojazdach możliwe jest pełne odliczenie podatku VAT, a w jakich przypadkach jest to niemożliwe? Sprawdź, co musisz wiedzieć, kiedy zdecydujesz się na zakup samochodu w firmie.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Courier

Przygotowując się do zakupu auta firmowego, warto przyjrzeć się obowiązującym w naszym kraju zasadom dotyczących rozliczeń. Tym bardziej, że przepisy często ulegają zmianom, a jedna z największych, która wpływa chociażby na zakres odliczenia podatku VAT, miała miejsce w kwietniu tego roku. Mowa o znowelizowanych przepisach Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Brzmi przerażająco? Dobra wiadomość jest taka, że nowe przepisy tylko z pozoru wydają się trudne do zrozumienia.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że zmiany w ustawie o podatku VAT przewidują podział pojazdów służbowych na trzy różne kategorie:

- pojazdy ze 100% odliczeniem VAT bez konieczności dodatkowego udowadniania ich wykorzystania wyłącznie do działalności,

- pojazdy wykorzystywane wyłącznie w celach działalności ze 100% odliczeniem VAT i obowiązkiem udowadniania ich wykorzystania wyłącznie do działalności,

- pojazdy z 50% odliczeniem VAT bez konieczności wypełniania dodatkowych obowiązków.

Pierwszy rodzaj pojazdów, czyli taki w którym przedsiębiorca może odliczyć 100% VAT-u i nie musi dodatkowo udowadniać wykorzystania takiego pojazdu wyłącznie do działalności, przewiduje tak naprawdę brak wykorzystania go poza firmą. Najczęściej także konstrukcja tego typu samochodów, wyklucza je z użytkowania chociażby dla celów prywatnych. Mowa tutaj o pojazdach takich jak koparki, żurawie, czy podnośniki, które w ustawie są zapisane w kategorii pojazdów specjalnych. Tutaj ustawodawca nie ma wątpliwości. Tego rodzaju pojazdów, nie sposób użytkować gdziekolwiek indziej niż w przedsiębiorstwie.

 

 

Do kategorii pojazdów od których można odliczyć 100% VAT bez konieczności dodatkowego udowadniania ich wykorzystania w celach działalności, zaliczają się także auta, które ważą powyżej 3,5 tony, czyli samochody ciężarowe. Co zrobić gdy posiadamy lub planujemy zakup samochodu typu van, który może ważyć mniej niż 3,5 tony i chcemy mieć możliwość pełnego odliczenia podatku VAT. Wystarczy, że samochód będzie mieć jeden rząd siedzeń oddzielony trwałą przegrodą oraz specjalne zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów. Wtedy nie będzie problemu, aby odliczyć pełną kwotę VAT od zakupu takiego auta, wydatków związanych z serwisowaniem, czy poniesionych z tytułu wykorzystanego paliwa.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Connect

Co z autami poniżej 3,5 tony?

Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Otóż o ile, jak pisaliśmy wyżej, van z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodą, ważący poniżej 3,5 tony daje możliwość odliczenia przedsiębiorcy 100% VAT-u, tak pozostaje pytanie, co w sytuacji, kiedy chcemy zwykłe auto osobowe zakwalifikować do takiej kategorii podatkowej? Znowelizowana ustawa o VAT daje taką możliwość, ale trzeba spełnić dodatkowe warunki. Przede wszystkim zgłosić pojazd w Urzędzie Skarbowym (pomoże przy tym druk VAT-26) oraz prowadzić tak zwaną kilometrówkę. Ta powinna zawierać kilka podstawowych danych. Po pierwsze numer rejestracyjny pojazdu, dzień rozpoczęcia i zakończenia ewidencji, stan licznika na dzień rozpoczęcia ewidencji oraz stan na zakończenie okresu rozliczeniowego. Ponadto potrzebne są jeszcze dane dotyczące daty i celu podróży służbowej, opis trasy z miejscem wyjazd i celu, liczbę przebytych kilometrów oraz dane personalne kierowcy, czyli najczęściej pracownika firmy. Oprócz tego przedsiębiorca powinien mieć przygotowane zasady używania pojazdu w firmie, sporządzone na piśmie. Taka szczegółowa weryfikacja użytkowania auta, ma przede wszystkim na celu sprawdzenie, czy pojazd nie jest przypadkiem wykorzystywany do celów prywatnych. Biorąc pod uwagę wymienione wytyczne, które powinno spełniać auto umożliwiające odliczenie 100% VAT-u, problem z takim rozliczeniem mogą mieć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, zwłaszcza jeśli siedziba ich firmy mieści się w domu.

Prywatnie i służbowo

Jeśli jednak prowadzimy małą działalność gospodarczą i nie stać nas na dwa auta - służbowe i prywatne, możemy mieć jeden pojazd i częściowo odliczyć od niego podatek VAT w wysokości 50%. Tutaj podobnie jak w przypadku samochodu z pełnym odliczeniem, można odliczyć VAT podczas zakupu pojazdu oraz jego eksploatacji - wymiany oleju, opon, a nawet mycia. Auto musi jednak ważyć mniej niż 3,5 tony. Do takiego rozliczenia możemy również zakwalifikować motocykl lub skuter, który ma więcej niż 50 cm3 pojemności silnika. Niestety minusem tego rozwiązania jest to, że nie można odliczyć podatku VAT od zakupu paliwa, oleju napędowego jak i gazu - zarówno jeśli chodzi o auto, jak i jednoślad. Ma się to jednak zmienić na początku lipca przyszłego roku.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Jumbo

Którą opcję rozliczenia wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa, które prowadzimy oraz rodzaju prowadzonej działalności. Z pewnością z pierwszego rodzaju odliczenia podatku VAT skorzystają przedsiębiorcy, którzy posiadają auta ciężarowe oraz specjalistyczne, czyli chociażby firmy budowlane. W takim przypadku nie będzie problemu, aby odliczyć 100% VAT od zakupu pojazdu firmowego, a także przy dalszej eksploatacji.

Drugie rozwiązanie, to z kolei propozycja dla tych, którzy prowadzą działalność, gdzie potrzebne są mniejsze pojazdy. Często takie rozliczenie wykorzystują firmy handlowe i usługowe, które posiadają znaczną flotę aut służących do dojazdu do klienta. Nie ma tutaj jednak znaczenia wielkość działalności.

Ostatnia opcja, czyli odliczenie jedynie 50% podatku VAT zdaje się być rozwiązaniem, z którego chętnie skorzystają małe przedsiębiorstwa. Zwłaszcza jednoosobowe działalności, których nie stać jeszcze na zakup kilku samochodów. Mogą więc, odliczając 50% podatku VAT i korzystać wtedy z auta służbowo jak i prywatnie.

Poznaj szczegóły oferty Forda >>