Money.plMotoryzacja

OnStar - bezpieczeństwo w samochodzie służbowym

OnStar - bezpieczeństwo w samochodzie służbowym
Advertisement

Jednym z największych niebezpieczeństw czyhających na współczesnego managera jest utrata dostępu do informacji pozwalających na podejmowanie właściwych decyzji. Dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe wymagają pełnej dyspozycyjności i elastyczności, nawet podczas służbowej podróży autem. To właśnie z myślą o nich, Opel stworzył system OnStar, który ma w zamiarze zrewolucjonizować komunikację w pojazdach. W jaki więc sposób samochód może pomóc w koordynowaniu procesów biznesowych? Czy to w ogóle realne?

OnStar - komunikacyjny asystent dla managera

Idea, w której każdy kierowca posiada swojego indywidualnego opiekuna, z którym może się skontaktować w kryzysowej sytuacji, wydaje się na pierwszy rzut oka niemożliwa do zrealizowania. Wyobraźmy sobie chociażby zdarzenie dotyczące podróży służbowej, wymagającej od nas zlokalizowania miejsca noclegowego poza granicami kraju. W takim przypadku z pewnością najwygodniejszym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie problemu opiekunowi, a on odnalazłby najbliższy hotel oraz dokładnie poprowadził nas do miejsca docelowego. Jeszcze wygodniej, gdyby przy tym po prostu odpowiednio ustawił nawigację, która wskazałaby dodatkowo najoptymalniejszą trasę. Oszczędność nerwów, czasu i oczywiście pieniędzy. Z taką opieką moglibyśmy czuć się bezpiecznie, nawet w najdalszych podróżach służbowych.

Realia zbieżne z marzeniami

Podobną sytuację wyobrazili sobie inżynierowie Opla, tworząc system OnStar i zakładając, że innowacja w łączności motoryzacyjnej musi opierać się na świadczeniu pomocy w krytycznych sytuacjach, także z biznesowego punktu widzenia. Konieczne było więc stworzenie rozbudowanej infrastruktury technicznej, dlatego do dyspozycji użytkowników systemu OnStar oddano całodobowe centrum w Luton, w którym konsultanci odpowiadają na każde zgłoszenie w języku ojczystym kierowcy. Wystarczy więc wcisnąć przycisk na konsoli środkowej umieszczonej nad głową kierowcy, a połączenie zostanie zrealizowane automatycznie. Co najważniejsze, dzięki OnStar istnieje możliwość zlokalizowania naszego pojazdu i zdalnego ustawienia nawigacji, czy przekazania innych wskazówek dotyczących dalszej podróży. Ryzyko dezinformacji w trasie zostaje więc całkowicie zmarginalizowane.

W nowych modelach Opla nad samochodem i twoim dobrym samopoczuciem czuwa również nowoczesna kamera Opel Eye, wspomagająca zainstalowane w aucie systemy bezpieczeństwa. Dzięki niej podróżowanie jest bardziej komfortowe i mniej stresujące. Pomaga ona także uniknąć mandatów za przekroczenie prędkości.

OnStar – warsztat OnLine

Utrzymywanie floty samochodowej w stałej gotowości do pracy to absolutny fundament budowania bezpieczeństwa w biznesie. Auta, którymi podróżują managerowie często pokonują dystanse niewyobrażalne dla przeciętnego użytkownika polskich dróg. Z intensywnym użytkowaniem wiąże się też zwiększone ryzyko awarii, która może postawić pod znakiem zapytania biznesowe plany spotkań i wizyt u klientów. Dość nadgorliwym, aczkolwiek skutecznym sposobem mogłoby okazać się comiesięczne oddawanie auta na przegląd w serwisie – wtenczas mielibyśmy stały wgląd w informacje dotyczące stanu pojazdu, co pozwoliłoby wyeliminować potencjalne źródła usterek. Koszty i czas niezbędne do wdrożenia w życie takiego pomysłu mogą się jednak po prostu nie kalkulować. I tu znów okazuje się, że kierowcy nowych Opli z systemem OnStar na pokładzie, będą mieli ułatwione życie. Potrzebę przeprowadzenia diagnozy serwisowej stanu auta wystarczy bowiem zgłosić konsultantowi, a ten na podstawie wskazań komputera naszego pojazdu wygeneruje raport i prześle go mailem. Otrzymamy więc kompleksową informację dotyczącą kondycji najważniejszych podzespołów, takich jak silnik czy skrzynia biegów, a wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane w mig. Teraz mamy pewność, że auto przed delegacją jest w pełni sprawne i nie zawiedzie w trasie.

Opel OnStar ma wielką szanse by stać się prawdziwą gwiazdą komunikacji i łączności w autach kadry managerskiej i nie tylko. Najważniejsze funkcjonalności systemu oferują bowiem intuicyjne rozwiązania wielu problemów, z którymi spotykają się na co dzień użytkownicy aut firmowych. OnStar w efekcie zwiększa poziom zaufania do pojazdu, a ten ze zwykłego środka transportu przeobraża się w bezpieczne i komfortowe miejsce pracy z osobistym asystentem podróży.

Materiał powstał przy współpracy z General Motors