Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Raport awaryjności Dekra 2009 - mistrzowie jakości

2009-02-26 11:50

Raport awaryjności Dekra 2009 - mistrzowie jakości

Opublikowany przez Dekrę raport awaryjności 2009 przekonuje o wysokiej jakości aut niemieckich. Z badań wynika, że najrzadziej w warsztatach goszczą właściciele Audi A6.

Szczególnie od samochodu służbowego wymaga się niezawodności, ponieważ wydatki na serwis, to jedne z najistotniejszych kosztów użytkowania samochodu w firmie. Wybierając konkretny model, warto wcześniej dowiedzieć się, jak bardzo może on być awaryjny. Taką możliwość dają rankingi niezawodności samochodów. Niedawno, swój raport awaryjności opublikowała niezależna, niemiecka instytucja Dekra. Daje ona nabywcom samochodów miarodajną ocenę poszczególnych modeli, opierającą się na wynikach ponad 15 milionów przeprowadzonych przeglądów technicznych.

Kliknij, aby powiększyć.

Niemiecka technologia
Podobnie jak w zeszłorocznym zestawieniu, ranking Dekry zdominowały niemieckie samochody. Łącznie triumfowały one 12 razy wśród 21 kategorii (7 segmentów aut w trzech kategoriach przebiegu) tegorocznego raportu. Liderem niezawodności została marka Audi, która aż pięć razy zajęła najwyższą pozycję, a model A6 został uznany przez rzeczoznawców Dekry za Najlepszy we wszystkich klasach przebiegu. Po dwa zwycięstwa znalazły się na koncie: BMW, Mercedesa i Volkswagena, a jedno trafiło do Porsche. Triumf niemieckich marek nie kończy się na 12 zwycięzcach, ponieważ kolejne dwie najwyżej zestawione marki to koda i Seat należące do Grupy Volkswagena. Słynącym z niezawodności autom japońskim udało się tylko trzy razy zająć pierwszą lokatę w swojej klasie dwukrotnie Toyocie oraz raz Mazdzie. Dwa razy powód do dumy miał Saab, a po jednym pierwszym miejscu zdobyli: Ford i Renault.

Kliknij, aby powiększyć.

Najmniej i najbardziej awaryjne
W kategorii aut, które mają na liczniku stosunkowo niski przebieg do 50 tys. km, najmniej usterek rzeczoznawcy Dekry znaleźli w Fordach S-Max i Galaxy aż w 96,7% przebadanych vanach Forda nie stwierdzono żadnego uszkodzenia. Niemałym zaskoczeniem w tej kategorii przebiegowej jest drugie miejsce Renault, marki powszechnie uważanej za dość awaryjną. Clio III, z bezusterkowością na poziomie 96,5%, zdecydowanie wygrał w swoim segmencie z trzema japończykami Toyotą Aygo (94,4%), Mazdą 2 (94,1%) i Mitsubishi Coltem (92,5%).

Kliknij, aby powiększyć.
Trzecią lokatę w kategorii do 50 tys. km zajęła Mazda 5 w 95,9% przebadanych aut nic się nie zepsuło. Próg 95% bezawaryjnych aut przekroczyła jeszcze Toyota Prius (95,1%). Najbardziej awaryjnym modelem, wg ekspertów Dekry, okazał się Mercedes Klasy G aż w 51,5% przebadanych modeli znaleziono jakieś wady.

W kolejnej kategorii aut, które przejechały od 50 do 100 tys. km, liderami bezusterkowości zostały samochody segmentu premium, a na czoło wysunął się Porsche Cayenne. W mniej niż 10% przebadanych Cayenneów, doszukano się jakiś wad.

Drugie miejsce z wynikiem 88,8% bezawaryjnych aut zajęła topowa limuzyna Audi A8. 87,5% zupełnie sprawnych technicznie modeli należało do BMW, a konkretnie modelu X3, który o zaledwie 0,1% wyprzedził Audi A6 i BMW Serii 7. Najgorszym modelem został produkowany w Polsce Fiat Seicento z bezusterkowością na poziomie 43%.

W ostatniej kategorii i chyba najbardziej miarodajnej, czyli autach, które przejechały od 100 do 150 tys. km, triumfował Audi A6. Aż u 81,2% przebadanych A6 z takim przebiegiem nie doszukano się jakichkolwiek usterek. Żadnemu z pozostałych rywali, nie udało się przekroczyć progu 80%. U drugiego w tabeli BMW Serii 7 w 78,6% przebadanych aut nie znaleziono wad. Trzecie miejsce, i to bardzo dobra informacja dla wielu administratorów flot, przypadło niezwykle popularnej u nas kodzie Octavii, która przegrała z superlimuzyną BMW zaledwie 0,1% (78,5%).

Warto dodać, że wysoko w tej kategorii znaleźli się bezpośredni konkurenci Octavii Ford Focus (77,5%) i Volkswagen Golf V (76,9% w tym Jetta i Plus).

Podobnie jak w kategorii wyżej, najgorszym modelem ponownie okazał się Fiat Seicento u zaledwie 31,4% przebadanych modeli nie wykryto usterki.

Najlepsi z najlepszych
Po raz pierwszy w tym roku w raporcie Dekry pojawiła się kategoria Najlepsze we wszystkich klasach przebiegu. Tytuł ten Dekra przyznaje modelom, które przez długi okres przebiegu wykazują najmniejszą liczbę awarii i tym samym odznaczają się wysoką jakością przez cały okres użytkowania.

Zwycięzcą tegorocznego zestawienia zostało Audi A6, u którego średnio w 87,5% przebadanych egzemplarzy nie stwierdzono żadnej usterki. O cały pproc. gorzej wypadło BMW Serii 7 (86,5%). Ale koncern z Monachium ma powód do dumy, ponieważ trzecie miejsce na podium również przypadło BMW, tym razem Serii 5 z 85,6% bezawaryjności. Kolejne dwa miejsca to modele kompaktowe: koda Octavia (85,1%) i ex aequo Ford Focus i Volkswagen Golf (85,0%). Siódmą lokatę zajęło Audi A4 (83,4%). Pierwszy z japończyków w tym rankingu Toyota Avensis (83,0%) znalazł się dopiero na ósmej pozycji.

Należy pamiętać, że w publikowanych najczęściej badaniach awaryjności Dekry, TV czy ADAC biorą udział auta jeżdżące po niemieckich drogach, o które dbają niemieccy kierowcy. W Polsce użytkowanie pojazdów i warunki, w jakich są eksploatowane, są całkowicie odmienne drogi o wiele gorsze, a i kierowcy mniej dbają o samochody, zwłaszcza firmowe. Mimo to, skala tych badań sprawia, że dają one dość obiektywny obraz usterkowości poszczególnych modeli, dzięki czemu mogą być cennym źródłem informacji przy wyborze przyszłego auta.

Komentarz eksperta
Norbert Khnl, rzecznik prasowy Dekra e.v.

- Raport awaryjności Dekry jest pomocny przy zakupie auta. Można go polecić, ponieważ opiera się na dużej, 15-milionowej, bazie przeglądów pojazdów, które zostały podzielone na siedem klas i trzy grupy przebiegów, dzięki czemu pozwala na obiektywne porównywanie poszczególnych modeli samochodów. Dokładność wykonywanych badań umożliwia też ujawnienie nawet ukrytych wad aut.

Tagi: ford, bmw, audi, porsche, saab, seat, audi a6
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Raport awaryjności Dekra 2009 - mistrzowie jakości

gryfita / 89.229.84.* / 2009-05-05 20:13
Ciekawe dlaczego autor artykułu nic nie wspomina o Saabie 9-3 . O tym samym raporcie Dekry 2009, można przeczytać na innej stronie internetowej cyt: ""Według raportu przygotowanego przez ekspertów z międzynarodowego instytutu badawczego Dekra, modele Saab 9-3 są najmniej zawodnymi samochodami w swojej klasie. Szczegółowe badania techniczne pojazdów Saab 9-3 ...

Więc jak to jak z tą rzetelnością dziennikarską???? ""
 
gregorio33 / 83.31.173.* / 2010-10-02 08:59
Faktycznie typowo niemiecka opinia. Przy tym kryzysie gospodarczym Niemcy nie mogą napisać, że ich samochody są mniej awaryjne od np. japońskich. Radze poszukać opinii kierowców i testów spoza Niemiec.

Oferty motoryzacyjne