Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Optymalizacja kosztów auta w firmie - rady na czas kryzysu

2009-02-02 13:28

Optymalizacja kosztów auta w firmie - rady na czas kryzysu

W czasach kryzysu samochód firmowy to luksus, ale często konieczny. Spójrzmy jednak na auta firmowe przez pryzmat kosztów, które można zredukować.

Najprostszą metodą radzenia sobie z rosnącymi cenami jest oszczędzanie. My posłużymy się terminem optymalizacja. Jeżeli chodzi o samochód, sposobów optymalizowania kosztów jest mnóstwo.

Zakup i sprzedaż auta
Już na etapie planowania zakupu samochodów do firmy możemy rozpocząć proces optymalizowania kosztów. Po pierwsze, powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i to zarówno pod kątem jakościowym, jak i ilościowym. Wybrać tyle i takich pojazdów, które zapewnią nam niezbędną mobilność, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnych kosztów. Po drugie, należy przeprowadzić kalkulację przed wyborem najodpowiedniejszej formy finansowania. Po trzecie wreszcie, już podczas wyboru aut służbowych należy pomyśleć o ich późniejszej odsprzedaży.

Ubezpieczenie
Kwestia nierozerwalnie związana z pojazdami. Tutaj także można optymalizować koszty, bądź to decydując się na skorzystanie z usług brokera ubezpieczeniowego, bądź szukając odpowiedniego ubezpieczyciela. Odpowiedniego nie oznacza najtańszego, ponieważ może się okazać, że płacąc niewiele więcej za ubezpieczenie auta, zyskujemy np. samochód zastępczy czy darmową pomoc drogową. Trzeba też rozważyć zmniejszenie szkodowości w firmie przez organizowanie kursów doszkalających czy montaż w samochodach dodatkowych zabezpieczeń. Te elementy przyczyniają się do zmniejszenia składki ubezpieczeniowej.

Serwisowanie
Nowe samochody są objęte gwarancją i muszą być serwisowane w autoryzowanych stacjach obsługi. Ale i tutaj istnieją możliwości optymalizacji. Warto postarać się np. o wykupienie przedłużonej gwarancji, obecnie bardzo wiele koncernów daje taką możliwość. Można też, w myśl przepisów GVO, serwisować bez utraty gwarancji nawet nowe pojazdy w warsztatach niezależnych. Także części do auta mogą pochodzić od różnych dostawców.

Paliwa
Zarządzanie paliwem jest bezpośrednio związane z wyborem samochodów diesel czy benzyna, ewentualnie LPG bądź CNG. Już na etapie planowania zakupów powinniśmy znać przybliżone przebiegi i średnie spalanie pojazdów. Każde przedsiębiorstwo posiadające samochody służbowe może zdecydować się na przeprowadzenie wśród swoich kierowców służbowych kursów z ekonomicznej jazdy. Pozwala to zmniejszyć zużycie paliwa nawet do 20%.

Tagi: sprzedaż, samochód, paliwa, samochody, benzyna, auta, nowe
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne