Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym

2009-08-25 19:25

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym

Wyrok ETS wymusił zniesienie pierwszego badania technicznego aut zarejestrowanych w Europie Zachodniej. Karta parkingowa dla wszystkich niepełnosprawnych, częściej możliwa powtórna rejestracja.

W Dzienniku Ustaw z dnia 23 czerwca 2009 r. Nr 97, poz. 802, opublikowano nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym" z dnia 20 czerwca 1997 r. To konsekwencja wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z 5 czerwca 2008 roku, według którego obowiązujący w Polsce wymóg przeprowadzania przed pierwszą rejestracją (w kraju) badania technicznego w przypadku pojazdów mechanicznych używanych i zarejestrowanych uprzednio w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, nie jest zgodny z art. 28 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

W związku z powyższym likwidacji z dotychczas obowiązujących w Polsce przepisów ulega pierwsze badanie techniczne". Polska będzie uznawać badania techniczne pojazdów zarejestrowanych wcześniej w innych państwach członkowskich UE, Szwajcarii oraz EFTA. Dotychczas obowiązujący przepis art. 72 ust. 1 pkt 4 określający obowiązek przedłożenia do rejestracji pojazdu zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego, został uzupełniony przepisem, zgodnie z którym rejestracji dokonuje się także na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego". Pierwsze badanie techniczne pozostanie jednak obowiązkowe w przypadku aut sprowadzonych spoza EOG, czyli np. z USA, co wydaje się zasadne ze względu na inny typ oświetlenia tych pojazdów.

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych

Zmiany wprowadzone w art. 8 przedmiotowej ustawy, umożliwią wszystkim osobom niepełnosprawnym uzyskanie karty parkingowej niezależnie od wieku, w tym również osobom, które nie ukończyły 16 roku życia na podstawie właściwego orzeczenia wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Każde z wydanych przez zespół orzeczeń powinno zawierać wskazanie o spełnieniu przez osobę niepełnosprawną przesłanki (obniżonej sprawności ruchowej) określonej w art. 8 ust. 1 ustawy. Ponadto nowelizacja eliminuje rozbieżności przepisów związanych z wydawaniem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych, zawartych w art. 8 ustawy, z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późniejszymi zmianami).

Powtórna rejestracja

Przepisy rozszerzają katalog przypadków, w których dopuszcza się powtórną rejestrację pojazdu wyrejestrowanego (art. 79 ust. 4). Nowy przepis będzie dotyczyć pojazdu wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą, który został z tego powodu uprzednio wyrejestrowany w Polsce na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 3 ustawy. Według nowych przepisów, pojazd po powrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie mógł zostać ponownie zarejestrowany.

Stacje kontroli pojazdów

Zmiana art. 83 dokonuje nowego podziału zakresu badań technicznych wykonywanych przez stacje kontroli pojazdów. Do właściwości podstawowych stacji kontroli pojazdów należeć będzie przeprowadzanie okresowych badań technicznych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t oraz dodatkowych badań technicznych tych pojazdów.

Do właściwości okręgowych stacji kontroli pojazdów należeć będzie przeprowadzanie okresowych i dodatkowych badań technicznych wszystkich pojazdów. Do wyłącznego zakresu badań wykonywanych przez okręgowe stacje kontroli pojazdów będą należały badania techniczne w zakresie badań co do zgodności z warunkami technicznymi autobusu, którego dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h, pojazdu przeznaczonego do przewozu towarów niebezpiecznych, pojazdu zabytkowego, pojazdu marki SAM", pojazdu w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym oraz pojazdu, dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a także dla którego określono dodatkowe wymagania w międzynarodowych porozumieniach dotyczących międzynarodowego transportu drogowego jest przeprowadzane wyłącznie w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Kolejki turystyczne

Nowe przepisy regulują także zagadnienia związane z wprowadzeniem możliwości przewożenia osób kolejkami turystycznymi, począwszy od definicji kolejki turystycznej, poprzez wprowadzenie obowiązku rejestracji tych pojazdów i wykonanie badań technicznych, wymagania wobec osoby kierującej kolejką turystyczną, włącznie z delegacją dla ministra właściwego do spraw transportu do określenia w drodze rozporządzenia warunków technicznych dla kolejek turystycznych oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 22 września 2009 roku, za wyjątkiem przepisów dotyczących kolejek turystycznych, które obowiązują już od dnia 8 lipca 2009 roku. Ponieważ wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości określił, że wymóg przeprowadzania przed pierwszą rejestracją (w kraju) badania technicznego w przypadku pojazdów mechanicznych używanych i zarejestrowanych uprzednio w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, nie jest zgodny z art. 28 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, osoby, które poniosły koszty pierwszych przeglądów" mogą domagać się zwrotu ich kosztów, podobnie jak miało to miejsce chociażby w przypadku podatku VAT w przypadku samochodów z kratką" i paliwa do nich. Wydaje się, że także i w tym przypadku wadliwe przepisy przyczyniły się do bogacenia się naszego państwa kosztem obywateli. Szkoda tylko, że zawdzięczamy to Unii Europejskiej, a nie naszym posłom i urzędnikom.

(rb), na podst. informacji Ministerstwa Infrastruktury
Tagi: podatek, Polska, prawo, usa, vat, paliwo, honda element
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne