Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Car Mechanic Simulator 2014 - recenzja gry PC

2014-03-24 14:26

Car Mechanic Simulator 2014 - recenzja gry PC

Car Mechanic Simulator 2014 - recenzja gry PC
Każdego roku pojawia się całe mrowie gier samochodowych, więc aż dziw bierze, że tak rzadko podejmowany jest temat pracy mechanika samochodowego. W zasadzie jedynym tytułem, który zapadł mi w pamięci jest Gearhead Garage - gra z 1999 roku. Najwyższy czas na coś świeższego. Producenci Car Mechanic Simulator 2014 znaleźli niszę, którą postarali się wykorzystać. Czy im się to udało?

5acc6def4a53f135addafb07db6aa3bf.jpg

Pod względem finansowym już teraz można napisać, że tak. Gra w Polsce jest oferowana za niespełna 20 zł to dobra cena, ale wolumen sprzedaży na naszym rynku będzie niczym w porównaniu z tym, co ta polska gra osiągnie na Zachodzie. Car Mechanic Simulator 2014 jest dostępny w największym cyfrowym sklepie z grami, Steamie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że grze udało się wejść do rankingu najchętniej kupowanych tytułów. Co prawda jedynie na krótki czas, ale liczę, że pozwoliło to zarobić środki na kontynuację.

Dość jednak o pieniądzach zajmijmy się samą rozgrywką. W Car Mechanic Simulator 2014 wcielamy się we właściciela małego warsztatu samochodowego. Na początku przygody zajmujemy się prostymi usługami: wymianą klocków hamulcowych czy filtrów. Z czasem otrzymujemy trudniejsze zadania, włącznie z koniecznością samodzielnej diagnostyki (również przez zastosowanie skanera OBD). Auto można zabrać na tor testowy by sprawdzić jego zachowanie podczas pokonywania nierówności, zdolność do przyspieszania, hamowania i skręcania. Model jazdy nie jest szczególnie precyzyjny i realistyczny, ale to zawsze jakieś urozmaicenie.

0e4745906f0957fb05ce792a86f47136.jpg

Gra została zbudowana na trójwymiarowym środowisku, więc możemy swobodnie chodzić po warsztacie. Podnosimy auto i zajmujemy się demontażem kolejnych części całość operacji przeprowadzamy myszką. By dostać się do określonego elementu, najczęściej konieczne jest zdemontowanie kilku innych. Pracę przy samochodzie możemy wykonywać w trybie montażu i demontażu. Nieodzowne okazuje się również sprawdzanie stanu części, co robimy przechodząc do oddzielnego trybu. Między rodzajami operacji musimy przełączać się za pośrednictwem Szybkiego Menu dostępnego pod prawym przyciskiem myszy. Interfejs został zbudowany w taki sposób, że każda operacja wymaga sporej ilości klików. Początkowe naprawy mogą okazać się frustrującą walką z zasadami interfejsu, który na papierze wydaje się prosty wejdź do trybu montażu, przełącz się do opcji sprawdzania stanu, przejdź znów do trybu montażu brzmi prosto, ale podczas rozbierania auta nie jest to aż tak oczywiste i co najważniejsze wygodne. Osoby odpowiedzialne za mechanikę rozgrywki powinni zminimalizować skomplikowanie interfejsu. Tym bardziej, że kamera nie zawsze ułatwia nam dostanie się do interesującej części. Mimo, że możemy ręcznie modyfikować widok, gra nie pozwala na pełny indywidualizm w tej kwestii.

Gdy przebijemy się przez niedoskonały interfejs z Car Mechanic Simulator 2014, na rozgrywce możemy spędzić kilkadziesiąt godzin, choć szybko może okazać się, że to stanowczo zbyt dużo. Gra jest wtórna i powtarzalna zasada rozgrywki zawsze sprowadza się do zdemontowania kilku części, sprawdzenia stanu tego, co jest zepsute, zamontowania sprawnych elementów i oddania auta. Wszystkie wykręcone części mamy w ekwipunku. Nie ma szans na złe wykonanie zadania. Jeśli o czymś zapomnimy, nie będziemy mogli oddać samochodu do klienta. Pierwsze naprawy mogą się podobać, ale wykonywania sześćdziesiątego zadania tego typu może nie być taką przyjemnością.

Car Mechanic Simulator 2014 może spodobać się osobom, które chciałby poznać budowę samochodu. Co prawda modele, które naprawiamy to tylko wirtualne kreacje, to jednak zostały zbudowane z dużą dokładnością i przypominają rzeczywiście produkowane samochody np. Opla Corsę. Możemy sprawdzić jak zbudowane jest zawieszenie, silnik, układ wydechowy. Elementy są nieźle opisane, więc to niezła lekcja mechaniki dla laika. Będziemy wiedzieli jak wygląda drążek kierowniczy, a jak wahacz, gdzie szukać filtra paliwa, a gdzie pokrywy zaworów. Oczywiście, twórcy poszli na odstępstwa, więc nie można uznać gry jako poradnik z cyklu Sam naprawiam, ale jak na grę komputerową, Car Mechanic Simulator 2014 jest dość realistyczny. Warto przy tym wspomnieć, że jeśli kompletnie nie znamy budowy samochodu, to niejednokrotnie będziemy zmuszeni do rozkręcania samochodu na oślep w poszukiwania części, bo gra nie ma systemu podpowiedzi.

e7d46d95179ed8222b85ed73363dd03d.jpg

Każde zlecenie przynosi nam pieniądze, które możemy wydać na szkolenia. Te jednak nie mają wyraźnego wpływu na rozgrywkę. Z czasem możemy przenieść się do nowego warsztatu. W grze odwzorowano trzy budynki. Prezentowany symulator nie ma wątku fabularnego czy aspektu humorystycznego jak Gearhead Garage. A szkoda, bo pracę mechanika samochodowego można ciekawie ubrać w fabułę. Ba można wziąć historie z życia wzięte. Dodałoby to kolorytu rozgrywce. Uważam, że zabawa byłaby lepsza gdybyśmy zaczynali w niedoposażonym garażu, zajmując się naprawą starych, zdezelowanych samochodów. Pieniądze moglibyśmy wydawać na zakup narzędzi ułatwiających naprawę. Z czasem zyskiwalibyśmy renomę, dokonywali remontów, rozbudowy lub zmiany warsztatu.

Niewiele można zarzucić grze od strony graficznej. Trójwymiarowy silnik nie robi może piorunującego wrażenia, ale jak na symulator pracy mechanika, Car Mechanic Simulator 2014 wygląda bardzo dobrze i działa płynnie. Jedyne, na co można zwrócić uwagę, to fakt, że cała oprawa graficzna jest zbyt sterylna warsztat nie ma ani jednej plamy oleju czy starej części, a samochody, które przyjeżdżają na naprawy wyglądają jakby przed chwilą zostały odebrane z warsztatu zajmującego się detailingiem. Uszkodzone części rozpoznamy tylko w chwili, gdy je przeskanujemy. Nie ma wycieków czy rozpadających się, zardzewiałych elementów.

Car Mechanic Simulator 2014 może być ciekawą grą dla osób, które chcą spędzić kilka chwil z symulatorem warsztatu. Gra jest nieźle zrealizowana, choć dopracowania wymaga interfejs, który nie jest tak intuicyjny, jak mógłby być. Gdyby twórcy zerwali ze sterylnym charakterem rozgrywki i nadali jej trochę pikanterii, mogłoby być ciekawiej. Na razie mamy dobry pomysł, któremu brakuje dopracowania w realizacji. Miejmy nadzieję, że kontynuacja będzie miała bardziej różnorodne misje i udoskonaloną mechanikę rozgrywki, bo Car Mechanic Simulator 2014 brakuje charakteru. Poczucia ryzyka, że coś wykonamy źle, różnorodności, presji czy możliwości przegrania. Jest zbyt nudno.

Rzeszowskie studio Red Dot Games ma na koncie sporą liczbę gier, z których miłośnicy motoryzacji mogą znać serię o Lowriderach czy Rajd Polski. Ich Car Mechanic Simulator 2014 to kolejna propozycja udowadniająca, że firma, mimo że niewielka, ma potencjał. Nie wszystko zostało zrobione idealnie, ale widać, że ekipa ma pomysły.

Tagi: zmiany, paliwa, samochody, auto, polski, model, silnik, polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne