Na skróty

Money.plMotoryzacjaWiadomościFlota

Podróż służbowa nie dla kierowcy TIR-a

Wiadomości

2008-11-21 08:52
Podróż służbowa nie dla kierowcy TIR-a

Podróż służbowa nie dla kierowcy TIR-a
Poleć artykuł:

Jak donosi Rzeczpospolita kierowcy, którzy w umowie jako miejsce pracy mają wpisany obszar Unii Europejskiej nie mają prawa domagać się diet i ryczałtów za noclegi jako zwrot kosztów podróży służbowej.

Zgodnie z podjętą 19 listopada br. uchwałą Sądu Najwyższego (sygn. akt II PZP 8/08) kierowca transportu międzynarodowego, który jako miejsce pracy ma wpisany np. obszar Unii Europejskiej, nie jest w podróży służbowej w rozumieniu polskiego Kodeksu Pracy.

Jak czytamy w tekście Tomasza Zalewskiego podróż służbowa móże oznaczać jedynie incydentalne sprawowanie funkcji poza siedzibą firmy. Jeżeli natomiast istotą pracy pracownika jest stałe przemieszczanie się, wówczas nie można kwalifikować tego jako podróż służbową.


Pojawia się zatem realne niebezpieczeństwo, że pracodawcy zaczną masowo wpisywać do umów obszar Unii Europejskiej jako miejsce pracy. Będzie to bowiem dobry pretekst do obniżenia kosztów. W opinii prawników nie jest to jednak jedyny możliwy scenariusz:

- Z punktu widzenia pracodawcy może się okazać korzystniejsze, by pracownik formalnie przebywał w podróży służbowej. Zawężenie miejsca pracy do siedziby firmy skutkuje obowiązkiem wypłacania diet, ale nie trzeba od nich płacić podatków ani składek ubezpieczeniowych - komentuje Arkadiusz Sobczyk z kancelarii Sobczyk

flota.com.pl, FlotaPochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wiadomości Auto-Moto
  • Audi TT jako crossover

    Audi szykuje nową wersję sportowego modelu TT.

  • Ford Mustang ma już 50 lat. Dogonił Formułę 1

    To samochód, który czyni słabych mężczyzn

  • W ciąży za kierownicą. Jak sobie poradzić?

    Co zrobić, żeby podróż przyszłej mamy za

Oferty motoryzacyjne

Model Rok prod. Ilość ogł. Śr. cena [zł]
Ford Focus 2010 631 28,2 tys.
Skoda Octavia 2010 480 34,1 tys.
Volkswagen Passat 2006 443 24,9 tys.
Opel Astra 2007 441 19,0 tys.
Opel Insignia 2010 417 49,5 tys.
zobacz wszystkie