Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami - karuzeli ciąg dalszy?

2013-01-21 16:00

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami - karuzeli ciąg dalszy?

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami - karuzeli ciąg dalszy?
Wiele ciekawych rozwiązań, takich jak wzór prawa jazdy, system egzaminów teoretycznych, podniesienie wieku zdających na wybrane kategorie czy wreszcie całkowicie nowe nieznane dotąd kategorie to zmiany jakie podyktowane zostały przez najnowsze prawo.


Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP) od soboty, 19 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 nr 30 poz. 151), w której zachodzą dość spore zmiany jeżeli chodzi o osoby zdające państwowy egzamin na prawo jazdy. Różnicę odczuć będzie można zwłaszcza w części teoretycznej egzaminu na kategorię B. Inny rodzaj pytań, symulacje drogowe zamiast dotychczasowych obrazków, ograniczony czas na każdą odpowiedź - to tylko niektóre ze zmian.

Dotychczas aby zdać egzamin teoretyczny wystarczyło odpowiedzieć poprawnie na 16 z 18 zadanych pytań. Istniała pula ok. 500 pytań, które przeważnie każdy zdający otrzymywał od instruktorów w formie książeczki. Od teraz pula zostanie zwiększona do ok. 3 tys. pytań, a zdający musi odpowiedzieć na 32 zadane pytania. Na pierwsze 20 pytań każdy ma 20 sekund na przeczytanie pytania i potem 15 sekund na odpowiedź. Następnie będzie część 12 specjalistycznych pytań, na które zdający ma po 50 sekund na odpowiedź. W tym czasie może je przeczytać i udzielić na nie odpowiedzi. Pula pytań ma być z czasem systematycznie zwiększana.

Kolejną zmianą, co może być jeszcze bardziej stresujące dla zdających jest to, że do pytań, na które udzieliło się odpowiedzi nie będzie można wrócić, ani ich poprawić. Pytania będą jednokrotnego wyboru. Maksymalnie ilość punktów jakie można uzyskać w części teoretycznej egzaminu to 74 punkty, ale aby zdać trzeba uzyskać minimum 68 punktów. Czas trwania egzaminu nie zmienił się i dalej wynosi 25 minut.

Inne ważne zmiany to nowy wzór prawa jazdy z kolorowym zdjęciem i lepszymi, bardziej nowoczesnymi zabezpieczeniami, takimi jak mikrodruk i hologram. Dokument prawa jazdy, podobnie jak obecne dowody osobiste, będzie produkowany z wykorzystaniem poliwęglanu. Obecne prawa jazdy mimo, iż wydane są bezterminowo będą podlegać wymianie w latach 2028 2033.

Większy nacisk położono również na aspekt zdrowotny kandydatów. Wprowadzona zostanie ankieta zdrowotna, wypełniana pod rygorem sankcji karnej. Ponadto instruktorzy zostaną poddani bardziej dokładnym badaniom psychologicznym i lekarskim, a ich nowym obowiązkiem będą coroczne kursy doszkalające.

Jeśli chodzi o nowe kategorie to zniknie raz na zawsze karta motorowerowa, a wydawane będzie od tej pory prawo jazdy kategorii AM, które uprawnia do prowadzenia motorowerów. Będzie ją mógł wyrobić każdy, kto ukończy 14 rok życia. Następna w kolejce jest kategoria A1, która uprawnia do prowadzenia motocykla o mocy jednostkowej silnika nieprzekraczającej 11 kW, którą można wyrabiać po ukończeniu 16 roku życia. Nowością natomiast jest kategoria A2, która uprawnia do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW, po ukończeniu 18 roku życia.

Prawo jazdy na motocykl, czyli kategorię A, będzie można wyrobić w wieku 20 lat, jeżeli osoba posiada co najmniej od 2 lat prawo jazdy kategorii A2, bądź też w wieku 24 lat, jeżeli osoba takiego prawa jazdy nie posiadała.

Długość ważności prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B, B+E, została określona na 15 lat, pozostałe kategorie, zostały wyznaczone na 5 lat. Po tym okresie trzeba będzie wyrobić sobie nowy dokument uprawniający do jazdy. Oczywiście wraz ze zmianami wzrosną również opłaty, i tak za egzamin kategorii B trzeba będzie zapłacić już nie 134, ale 170 zł.

Zostanie również zwiększony wiek starających się o uprawniania do kierowania większymi maszynami. Wymagany minimalny wiek do kierowania pojazdami kategorii C, C+E, D1 i D1+E został określony na 21 lat, a dla pojazdów kategorii D i D+E na 24 lata.

Nowela określa również obowiązek dla m.in. żołnierzy, policjantów, strażaków, pograniczników czy funkcjonariuszy BOR na odbycie obowiązkowego kursu w zakresie kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Taki obowiązek wejdzie w życie 4 stycznia 2016 roku.

Tagi: zmiany, prawo, nowelizacja, egzamin, motocykl, punkty, drogowe
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne