Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Udane rozpoczęcie sezonu z I Rundą Folkrace Oponeo Cup

2015-03-30 12:20

22 marca kierowcy wzięli udział w pierwszej rundzie Mistrzostw Okręgu Bydgoskiego w Folkrace sezonu 2015. Przygotowania trwające kilka miesięcy opłaciły się.

Na tegoroczny sezon zostały wprowadzone spore zmiany w zasadach rozgrywania zawodów. Pojawił się nowy regulamin, który sporządzono na bazie zasad obowiązujących w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata. Przykładowo zmienił się system naliczania punktów. Od tego sezonu każdy bieg kwalifikacyjny, wiraż, zakręt i czas mają ogromne znaczenie. Nowe zasady zmuszają kierowców do maksymalnego skupienia od samego wyjazdu na tor. Nie ma tu miejsca na dekoncentrację. Poza tym każda runda składa się z 4 biegów kwalifikacyjnych. Podczas biegu kierowca zdobywa określoną liczbę punktów. Wszystko zależy od czasu przejazdu. Po odbyciu biegów kwalifikacyjnych spośród wszystkich zawodników wybierana jest najlepsza 12 i to właśnie ona bierze udział w dwóch biegach półfinałowych. Po nich wybieranych jest 6 najlepszych zawodników, którzy następnie startują w biegach finałowych.

W niedzielę 22 marca na toruńskim torze stawiło się 25 zawodników. Po raz pierwszy obecna była nowa klasa markowa Seicento Cup. W jej ramach wystartowało 4 kierowców. Rywalizację w tej klasie zdominował Marcin Bilski, który wygrał wszystkie biegi kwalifikacyjne, półfinał i finał. Dzięki temu zdobył komplet punktów.

Końcowe wyniki klasy Seicento Cup:
1. Marcin Bilski
2. Mateusz Siłakowski
3. Krzysztof Mencel

Najwięcej zawodników wystartowało w klasie BMW E36 (14 kierowców). Pojawili się tutaj zarówno doświadczeni zawodnicy, którzy brali udział w poprzednich rundach, ale też grupa debiutantów. W zawodach wzięli udział np. Dawid Struensee i Łukasz Sawicki (znani z czołówki zawodów BMW CHALLENGE i AB CUP).

Pierwszy bieg kwalifikacyjny pokazał, że wszystkim zawodnikom bardzo zależy na jak najlepszych wynikach. Bardzo dobrą formę pokazali Tomasz Mendyk i Dariusz Topolewski, którzy zajęli wysokie miejsca w swoich biegach. Podobnie było w przypadku Struensee i Sawickiego. Obaj zawodnicy nadawali wysoki poziom rywalizacji.

Z bardzo dobrej strony pokazał się też Jerzy Bieńkowski. Wygrał dwa biegi kwalifikacyjne, a dobry rytm w dalszej rywalizacji pozwolił mu zdobyć 3. miejsce w rundzie finałowej. Świetne wyniki osiągnął również Bartosz Mederski. Mimo małego doświadczenia zajął on 2. miejsce w finale.

Zwycięstwo podczas finału I rundy Folkrace zdobył Marcin Grochola, kierowca różowego BMW. Mimo małych potyczek począwszy od kwalifikacji, przez półfinał i dalsze miejsce startowe, udało mu się zwyciężyć.

Końcowe wyniki w klasie BMW:
1. Marcin Grochola
2. Bartosz Mederski
3. Jerzy Bieńkowski

Z powodu mniejszej liczby zawodników w klasie Open i Open AWD kierowcy tych klas wystartowali razem. Maciej Palczewski był jedynym zawodnikiem w klasie Open AWD i wyjechał z Torunia z kompletem punktów. Klasę Open zdominował Grzegorz Łazarewicz, kierowca Hondy Civic. Konkurencja próbowała mu przeszkodzić, ale nie udało się ten zawodnik również opuścił tor zdobywając wszystko, co możliwe w swojej klasie.

Wyniki w klasie Open:
1. Grzegorz Łazarewicz
2. Marcin Wicik
3. Rafał Wachholz

Wyniki w klasie Open AWD:
1. Maciej Palczewski

Wszyscy, którzy zjawili się w niedzielę na pierwszej rundzie Oponeo Folkrace Cup przyznają, że spotkanie obfitowało w zaskakujące zwroty akcji i sportową rywalizację. Przygotowana przez organizatorów nowa formuła zawodów i regulamin sprawdzają się w praktyce. Kolejna runda już 19 kwietnia. Do zobaczenia!