Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Rynek CFM na sporym plusie

2015-11-06 07:59

Rynek CFM na sporym plusie

Rynek CFM na sporym plusie
Polskie firmy coraz częściej rezygnują z posiadania na własność samochodów firmy, decydując się skorzystać z usług sektora wynajmu długoterminowego. Po trzech kwartałach br. rynek CFM osiągnął najlepsze wyniki od ponad 3 lat, a cały 2015 rok może być jednym z najlepszych w historii wynajmu długoterminowego na polskim rynku.

Jak wynika z opublikowanych danych za III kwartał 2015 roku, firmy z sektora wynajmu długoterminowego należące do Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (skupiającego ok. 80% firm z tego sektora) zwiększyły floty zarządzanych przez siebie pojazdów łącznie o 14 proc. w stosunku do trzech pierwszych kwartałów 2014 roku. Przekłada się to na wzrost liczebnościowy o ponad 17 tys. samochodów, co łącznie daje już 138.573 pojazdy.

Na przykładzie najnowszych danych rynkowych wyraźnie widać, że popularność wynajmu długoterminowego samochodów służbowych wśród przedsiębiorców w naszym kraju bardzo szybko rośnie - tłumaczy Marek Małachowski, Prezes Zarządu PZWLP, Dyrektor Zarządzający ALD Automotive Polska. W efekcie, usługi te stają się jedną z głównych form użytkowania aut przez firmy w naszym kraju. Obecnie decyduje się na nie już więcej niż co piąta firma w Polsce. Wynajem długoterminowy jest coraz chętniej wybierany przez przedsiębiorców zamiast zakupu pojazdów za gotówkę, na kredyt lub nabycie poprzez klasyczny leasing finansowy czy operacyjny, gwarantujący tylko zewnętrzne finansowanie aut, bez ich obsługi administracyjnej i serwisowej.

Imponująco wygląda również branża CFM na tle rynku aut nowych w naszym kraju. W III kwartale br. firmy w Polsce zakupiły łącznie 55,5 tys. pojazdów (70 proc. całkowitej sprzedaży w segmencie aut nowych), z czego aż 11,8 tys., czyli 21,2%, znalazło się w wynajmie długoterminowym.

Najpopularniejszymi modelami użytkowanymi w ramach wynajmu długoterminowego są w bieżącym roku Skoda Octavia, Ford Focus, Skoda Fabia, Toyota Yaris oraz Opel Astra. Od lat firmy najczęściej stawiają na silniki Diesla, które znajdują się w 71,3 proc. nabywanych pojazdów. Na koniec września firmy PZWLP posiadały w swoich flotach ponadto 291 aut z napędem hybrydowym (przy 189 po I kwartale) oraz 8 samochodów elektrycznych.

Największymi firmami, pod względem liczebności zarządzanej floty, na koniec września są LeasePlan Fleet Management (24.799), Volkswagen Leasing (17.004), Arval Polska (16.785), Alphabet Polska (13.897) oraz Carefleet (12.531).

Full Service Leasing
Najchętniej wybieraną opcją przez przedsiębiorców jest usługa pełnego wynajmu długoterminowego, zwanego również leasingiem operacyjnym z pełną obsługą. W ramach takiego kontraktu przedsiębiorca nie musi się martwić nie tylko o finansowanie floty pojazdów, ale również o codzienne zarządzanie służbowymi samochodami (przeglądy rejestracyjne, ubezpieczenia, likwidacja szkód, wymiana opon, naprawy, czynności serwisowe). Full Service Leasing przekłada się na największe oszczędności dla firm, które nie muszą angażować swoich pracowników do czynności obsługowych związanych z pojazdami firmowymi.

Po trzech kwartałach flota pojazdów zarządzana przez firmy z PZWLP w ramach usługi FSL wynosiła 103.137, co stanowi prawie 75 proc. samochodów będących w zarządzie firm z PZWLP. Zdecydowanym liderem jest tu, podobnie jak w całym sektorze CFM, firma LeasePlan FM z flotą 22.103 aut. Kolejne miejsca zajmują Arval Polska (16.019), Alphabet Polska (12.706), Carefleet (10.661) oraz ALD Automotive Polska (9.999).

Wyłączne zarządzanie flotą
W wyłącznym zarządzaniu flotą, drugiej co do popularności usłudze branży wynajmu długoterminowego, znajdowało się na zakończenie III kwartału br. 19.233 aut, tj. 13,9% wszystkich pojazdów sektora CFM. Usługa ta polega na tym, że przedsiębiorca nabywa samochody służbowe we własnym zakresie, jednak całe zarządzanie parkiem samochodowym powierza firmie zewnętrznej.

Liderem w tej kategorii rynku CFM jest Volkswagen Leasing, który zarządza flotą 8.547 pojazdów. Drugie miejsce zajmuje lider całego rynku CFM, firma LeasePlan FM (2.662), kolejne zaś Carefleet (1.870), Corpo Flota (1.705) i mLeasing (1.228).

Leasing z serwisem
Uproszczona forma opcji Full Service Leasing zapewnia wprawdzie finansowanie nabycia pojazdów do firmy, ale już dalsza obsługa jest tylko częściowa (np. ubezpieczenia, assistance i naprawy, ale bez bieżącej administracji i serwisowania).

Po trzech kwartałach 2015 roku usługa ta cieszy się najmniejszym zainteresowaniem przedsiębiorców działających na polskim rynku. W usłudze leasingu z serwisem znajduje się 16.203 pojazdów, czyli 11,7% aut zarządzanych przez firmy CFM.

Pierwsza piątka tej części rynku CFM kształtuje się następująco: PKO Leasing (4.725), Volkswagen Leasing (4.240) Raiffeisen Leasing (2.762), mLeasing (1.702), Athlon Car Lease (1.231),

Wynajem krótko- i średnioterminowy
To stosunkowo młoda usługa, jaką oferują firmy należące do Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Obecnie w skład Związku wchodzi siedem wypożyczalni aut - największych na polskim rynku - zarządzających flotą 11.243 samochodów, które są użyczane na średni bądź krótki okres. Firmy te od początku lipca do końca września br. zwiększyły flotę posiadanych samochodów o 2.340 nowych aut osobowych.

Największą flotę w grupie Rent a Car posiada Express (4.398), następnie Avis Polska (1.906) oraz Hertz (1.366).

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne