Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Policja przeszkoli wiekowych kierowców

2016-04-15 19:14

Policja przeszkoli wiekowych kierowców

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach uruchamiają od kwietnia warsztaty dla aktywnych kierowców powyżej 50. roku życia "Świadomy kierowca 50+". Inicjatywa powstała w efekcie analizy zdarzeń drogowych z udziałem kierowców w tej grupie wiekowej. Statystyki za lata 2010-2015 w województwie śląskim wykazują, iż pomimo spadku liczby wypadków drogowych w tym województwie w miarę upływu lat, z roku na rok zwiększa się udział procentowy wypadków spowodowanych przez najstarsze osoby.

Od 2010 r. liczba łącznej liczby wypadków na drogach województwa śląskiego spadła z 4.016 do 3.126 w ubiegłym roku. Liczba wypadków spowodowanych przez kierowców powyżej "pięćdziesiątki" pozostaje jednak na zbliżonym poziomie. W 2010 r. najstarsi kierowcy byli sprawcami 867 wypadków, zaś w 2015 r. - 876. Oznacza to, iż udział wypadków spowodowanych przez kierowców z tej grupy wiekowej wzrósł z 21,6 do 28 proc.

Dlatego też śląscy policjanci, mając również na uwadze prognozy Głównego Urzędu Statystycznego zakładające wzrost ludności powyżej 50. roku życia, postanowili zorganizować dedykowane dla nich warsztaty. Podczas wykładów teoretycznych i praktycznych kierujący zapoznają się z aktualnymi przepisami prawa oraz zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierowanych do ich grupy wiekowej.

Przedmiotowe zajęcia przeprowadzane będą raz w miesiącu i będą zawierać następujące elementy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego:

- wykłady z zakresu uczestnictwa kierujących w wieku "50+" w ruchu drogowym i powodowanych przez nich zagrożeniach oraz zasady postępowania w przypadku kolizji i wypadku drogowego;
- wykład w zakresie zmian biologicznych i mentalnych postępujących wraz z wiekiem w organizmie człowieka;
- zajęcia z zakresu obowiązujących przepisów ruchu drogowego i konsekwencji prawnych wynikających z ich niestosowania (z uwzględnieniem aspektu sprawdzenia kwalifikacji kierujących oraz błędów popełnianych przez osoby egzaminowane po 50 roku życia);
- pierwsza pomoc przedmedyczna ofiarom wypadków oraz prawidłowe rozpoznawanie własnych objawów chorobowych mających wpływ na kierowanie pojazdem;
- zajęcia praktyczne na placu manewrowym z wykorzystaniem: troley-i, testu Stewarda, alkogoogli, symulatora dachowania oraz urządzeń do badania czasu reakcji.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne