Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Nowy CEPiK i zmiany w przepisach dopiero w 2017 r.

2015-12-09 14:02

Nowy CEPiK i zmiany w przepisach dopiero w 2017 r.

4 stycznia 2016 r. miały wejść w życie surowsze regulacje dla młodych kierowców. Zmiany miały objąć również zasady dotyczące punktów karnych i sposobu ich zmniejszania. Wreszcie od stycznia kierowca miał mieć też możliwość dostępu do nowych usług online, dzięki rozbudowanej bazie CEPiK, m.in. do sprawdzenia bez wychodzenia z domu liczby punktów karnych na swoim koncie.

Dziś już wiadomo, że prace nad modernizacją systemu CEPiK nie zostaną przed końcem roku ukończone, konieczna jest więc zmiana przepisów. Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu posłowie rozpatrywali w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji przepisów, który zakłada przesunięcie terminu uruchomienia Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców na 1 stycznia 2017 r.

Zdaniem wnioskodawców przesunięcie wynika z niedostatecznego przygotowania użytkowników systemu do jego wdrożenia. Zmieniony system miał ułatwić pracę 380 powiatom, 4 tys. stacji kontroli pojazdów i 7 tys. ośrodków szkolenia kierowców. Chodzi w szczególności o systemy wykorzystywane w starostwach przy obsłudze obywateli rejestrujących pojazdy i odbierających prawa jazdy. O zmianę terminu wdrożenia CEPiK 2.0 zaapelował m.in. Związek Powiatów Polskich i odbiorcy usług.
Wejście w życie rok później proponowanej nowelizacji przesuwa o rok możliwość skorzystania z zapowiadanych nowych usług online. Dopiero w 2017 r. sprawdzimy liczbę punktów karnych, podstawowe dane o naszym samochodzie, pracodawcy zaś będą mogli sprawdzić uprawnienia swoich pracowników do prowadzenia pojazdów. Z kolei kandydaci na kierowców będą mogli porównać, na podstawie danych statystycznych, różne szkoły jazdy.

Nowe przepisy miały również bardziej rygorystycznie traktować tzw. młodych kierowców. Przez 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy miał obowiązywać ich tzw. okres próbny, w którym mieli poruszać się wolniej (do 50 km/h w mieście, do 80 km/h poza miastem i do 100 km/h na autostradach), zaś na prowadzonym przez nich samochodzie miał być naklejony zielony listek klonowy. W przypadku uzyskania 24 punktów karnych albo popełnienia choćby jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym definitywnie od razu traciliby prawo jazdy. Ponadto między 4. a 8. miesiącem od uzyskania uprawnień do prowadzenia samochodu mieli wziąć udział w kursie bezpiecznej jazdy.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne