Sekcja powstała przy współpracy z firmą Ford
W busie komfortowo jak w limuzynie? To możliwe!

Wiele najnowszych technologii, które do tej pory były spotykane w limuzynach, można zamówić w ramach wyposażenia, także w autach użytkowych takich jak dostawcze busy, rodzinne minivany, czy też miejskie samochody najmniejszego segmentu.

To spora zmiana w branży motoryzacyjnej, która jest nie bez znaczenia. Wszelkiego rodzaju innowacyjne rozwiązania znacznie poza tym że są znacznie poprawiają komfort i ekonomikę jazdy, mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Custom

Aktywny tempomat

Tempomat został po raz pierwszy zastosowany w samochodzie już w latach 60. Furorę zrobił w Stanach Zjednoczonych, gdzie wiele dróg ciągnie się przez setki kilometrów, najczęściej bez zakrętów. Ustawienie stałej prędkości na autostradzie pozwalało nawet na kilka godzin zrelaksować się w aucie, bo kierowca nie musiał kontrolować prędkości. W Europie jednak tempomat nie był zbyt popularny. Obecnie jednak, jego najnowsza i udoskonalona wersja, zwana aktywnym tempomatem, o wiele lepiej sprawdza się w naszych warunkach. Dlaczego?

Aktywny tempomat od zwykłego różni się tym, że automatycznie dostosowuje odległość od jadącego z przodu auta. Dzięki temu można bez problemu zachować bezpieczną odstęp podczas jazdy na autostradzie, ale nie tylko. Świetnie sprawdza się on także w korkach, ponieważ sprawia, że auto samo zatrzymuje się i rusza. W zwykłym urządzeniu tego typu, takiej możliwości nie było, więc w zatłoczonym mieście, okazywał się bezużyteczny.

Jak działa ten rodzaj tempomatu? Z przodu auta montowany jest czujnik radarowy, który odmierza odległość od poprzedzającego auta. Zadaniem kierowcy jest jedynie ustawienie odległości na którą nasze auto, ma się trzymać od tego z przodu. Co interesujące, aktywny tempomat sprawdza się także w momencie, kiedy nagle na autostradzie wyskoczy przed nami samochód z drugiego pasa. Urządzenie zareaguje samodzielnie i zacznie hamować. Dziś ten element wyposażenia bez problemu można spotkać w autach użytkowych. Dzięki niemu kierowca może nieco zrelaksować się w dalekiej podróży, co jest szczególnie ważne dla tych, którzy spędzają wiele godzin za kierownicą.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Custom

System zapobiegający kolizjom przy małych prędkościach

To idealne rozwiązanie dla podróżujących po zakorkowanych miastach. Przy prędkości poniżej 30 km/h system ten automatycznie hamuje w momencie wykrycia ryzyka kolizji. Może uratować przed stłuczką gdy kierowca się zagapi, albo znacznie ograniczyć jej skutki.

Układ wspomagania awaryjnego hamowania

Badania pokazują, że większość kierowców w krytycznej sytuacji zdecydowanie za lekko wciska pedał hamulca, przez co auto zatrzymuje się później, niż by mogło. Układ wspomagania awaryjnego hamowania to system wspomagający kierowcę w nagłych sytuacjach zwiększając w ciągu ułamka sekundy ciśnienie w układzie hamulcowym. Auto hamuje więc znacznie efektywniej i skraca dystans do przeszkody. Z pozoru może się wydawać, że ten ułamek sekundy nic nam nie da. Ale takie myślenie to błąd! Mocne naciśnięcie pedału hamulca szybciej o 0,1 sekundy skraca drogę hamowania aż o 3 metry. Dla pieszego, który nieoczekiwanie wbiegł na pasy, może okazać się zbawienne.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Custom

System ostrzegający przed niezamierzonym zjechaniem z pasa ruchu

Zwany też Asystentem toru jazdy (Lane Assist) to kolejna technologia poprawiająca bezpieczeństwo, dostępna teraz w wielu samochodach. System ten monitoruje położenie auta wzdłuż linii wyznaczających pasy ruchu. Gdy stwierdzi, że auto zbliża się do którejś z linii, a kierowca nie uruchomił kierunkowskazu, zakłada, że prowadzący zaczyna zasypiać i traci kontrolę nad autem. W takiej sytuacji system ostrzega drganiami kierownicy, które mają pobudzić kierowcę do skorygowania toru jazdy.

Coś dla wielbicieli nowych technologii

Jeszcze do niedawna w samochodach dostawczych próżno było szukać takich gadżetów jak wbudowane systemy obsługi głosowej telefonu, czy wejścia umożliwiające podłączenie iPoda lub innego odtwarzacza MP3. Teraz jest to już częściej spotykane. Ford zaprezentował system Ford SYNC, który pozwala kontrolować odtwarzanie muzyki oraz odbierać i nawiązywać połączenia telefoniczne za pomocą prostych komend głosowych. Dzięki takim urządzeniom wystarczy, że wypowiemy komendę „dom”, a system nawigacji wyznaczy nam na ekranie monitora drogę powrotną. Pozwala on też np. na strumieniowe przesyłanie muzyki z telefonu do sprzętu audio w samochodzie. Ważnym elementem systemu Ford SYNC jest też opcja automatycznego wzywania pomocy. Funkcja ta uruchamia się zaraz po tym, jak w aucie wystrzelą poduszki powietrzne lub wyłączona zostanie pompa paliwa. Automatycznie wybierany zostaje numer alarmowy, a służby ratunkowe w tej samej sekundzie dostają wiadomość o wypadku oraz dokładne współrzędne geograficzne z położeniem auta.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Custom

System monitorowania koncentracji kierowcy

System ten kontroluje poziom zmęczenia kierowcy. Jeśli na podstawie analizy stylu jazdy wykryje spadek koncentracji, w zestawie wskaźników pojawi się ikona ostrzegawcza, sugerując przerwę w podróży.

Układ wspomagania ruszania na wzniesieniach

To rozwiązanie zapobiegające cofnięciu się pojazdu podczas ruszania „pod górkę”. Po zwolnieniu pedału hamulca, przez 2,5 sekundy utrzymywane jest wyższe ciśnienie w układzie hamulcowym, co zapewnia kierowcy czas i kontrolę podczas przekładania stopy z pedału hamulca na pedał gazu. Rozwiązanie to przydaje się również podczas zatrzymywania się i ruszaniu na śliskiej nawierzchni.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Custom

Czujniki parkowania i kamera cofania

Nieoceniona pomoc, szczególnie podczas manewrowania dużym autem w zatłoczonym mieście. Czujniki pomagają ocenić odległość między pojazdem a najbliższą przeszkodą. Wysyłają one kierowcy ostrzeżenie dźwiękowe, którego natężenie wzrasta w miarę zbliżania się do przeszkody. Dodatkowym „wspomagaczem” może być kamera cofania, która pokaże drobne przeszkody, chowające się za autem, takie jak kosze na śmieci, niskie murki czy wysokie krawężniki. Dzięki wirtualnym liniom widocznym na ekranie, łatwiej będzie zaparkować nawet w bardzo ciasnym miejscu.

System Auto-Start-Stop

Pozwala na oszczędzanie paliwa w zakorkowanym mieście. Gdy auto musi stać, np. przed światłami, czy w korku, system ten automatycznie wyłącza silnik. Energia elektryczna jest dostarczana do wszystkich używanych elementów wyposażenia, ale samochód nie zużywa ani jednej kropli paliwa. Wystarczy nacisnąć pedał sprzęgła, a silnik ponownie będzie gotowy do jazdy. Według badań, w zatłoczonym mieście oszczędność paliwa może sięgnąć nawet 10%.

Wskaźnik zmiany biegów

Umieszczony na desce rozdzielczej wskaźnik zasugeruje, kiedy zmienić bieg, aby uzyskać maksymalną oszczędność paliwa.

Wymienione wyżej technologie to oczywiście nie wszystkie rozwiązania, które można znaleźć w nowych autach użytkowych, a które zostały zapożyczone z limuzyn. Dziś można wybierać z wielu tego rodzaju udogodnień, które nie tylko poprawiają komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo. Warto więc podczas wyboru auta dla siebie, czy do firmy, przyjrzeć się co oferuje dany producent. Dopłaty za niektóre systemy nie są małe. Zwykle minimum to kilkaset złotych, a bardziej zaawansowane technologie potrafią kosztować kilka tysięcy. Tylko czy nasze bezpieczeństwo można w ogóle przeliczyć na pieniądze?

Poznaj szczegóły oferty Forda >>