Sekcja powstała przy współpracy z firmą Ford
Auto dla firmy. Jak sfinansować jego zakup?

Leasing czy kredyt samochodowy? Przed takim dylematem stoi niejeden przedsiębiorca. Sprawdź, co warto wiedzieć zanim się zdecydujesz.

Jeśli pojazd został kupiony przed założeniem działalności gospodarczej, można go włączyć do majątku firmy dzięki czemu przedsiębiorca będzie mógł rozliczać koszty jego użytkowania na takich samych zasadach, jak w przypadku auta kupionego na firmę. Przychody mogą zostać pomniejszone o koszty związane z serwisowaniem, wymianę płynów eksploatacyjnych, czy też zakup ubezpieczenia. Odliczyć można również wydatki na paliwo. Jeśli przedsiębiorca jest płatnikiem VAT może również dokonywać jego odliczeń na zasadach określonych w ustawie.

W przypadku zakupu samochodu na firmę można również rozliczyć koszt jego zakupu. W takim przypadku przedsiębiorca staje jednak przed dylematem związanym z wyborem sposobu jego finansowania. Dwie najbardziej popularne metody, to leasing i kredyt samochodowy. Każda z nich ma swoje zalety, ale również wady.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Custom

Kto jest właścicielem pojazdu?

Na początku warto przyjrzeć się kwestii własności pojazdu. W przypadku kredytu samochodowego wszystko zależy od zastosowanych zabezpieczeń. Jeśli mamy do czynienia z zastawem rejestrowym jedynym właścicielem pojazdu jest przedsiębiorca. Auto jest natomiast wpisane do sądowego rejestru, a informacja o ustanowieniu zastawu wpisywana jest do dowodu rejestracyjnego. Drugie często stosowane zabezpieczenie to przewłaszczenie. W jego przypadku bank staje się współwłaścicielem pojazdu w 49%. W dowodzie rejestracyjnym jako właściciel wpisany jest przedsiębiorca, ale również bank. 100% własności przejdzie na prowadzącego działalność dopiero po całkowitej spłacie pożyczki. Sprzedaż kredytowanego pojazdu jest możliwa, ale zgodę na nią musi wyrazić bank. Wiąże się ona z koniecznością spłaty zaciągniętego kredytu. W przypadku leasingu jedynym właścicielem pozostaje leasingodawca, który oddaje w użytkowanie pojazd leasingobiorcy. Przedmiot leasingu można wykupić na własność dopiero po zakończeniu umowy leasingu. Kwota wykupu jest różna i zależy od wartości auta, wkładu własnego oraz liczby rat na które się zdecydowaliśmy. Często bywa tak, że samochód w przypadku leasingu można wykupić za niewielką kwotę. Można też zrezygnować z takiej możliwości i wziąć kolejny leasing na nowy samochód.

Decydując się na kredyt przedsiębiorca ma też więcej możliwości podczas wyboru samochodu. Pojazd może mieć nawet 8 lat i dla banku nie będzie problemu, aby go skredytować. Warunek często jest jednak taki, że w momencie zakończenia umowy kredytowej, auto nie może być starsze niż 15 lat.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Connect

Sprawa wygląda inaczej, kiedy przyjrzymy się leasingowi. Tutaj preferowane są samochody nowe, a maksymalnie kilkuletnie, tak żeby auto po zakończeniu umowy leasingowej nie miało więcej niż 10 lat. Auta nie można też kupić od osoby prywatnej, ponieważ przedsiębiorca, który chce sfinansować pojazd na zasadach leasingu, musi otrzymać fakturę VAT. Można jednak wstawić auto do komisu na czas spisania umowy i w ten sposób uzyskać fakturę. To oznacza jednak dodatkowe koszty.

Leasing w porównaniu do kredytu ma też kilka interesujących zalet. Między innymi przedsiębiorca nie musi chodzić do urzędów martwiąc się załatwianiem formalności. Rejestrację pojazdu, czy też ubezpieczenie, załatwia za niego firma leasingowa. Opłata jest jednak po stronie leasingobiorcy. Ponadto w przypadku leasingu nie ma potrzeby przynoszenia stosów dokumentów, które potwierdzają dochody firmy. Często wystarczy oświadczenie lub PIT za ostatni rok. W momencie kredytowania samochodu, banki bardziej skrupulatnie podchodzą do dokumentów potwierdzających dochody przedsiębiorstwa. Zwykle też cała procedura rozpatrzenia wniosku i podpisania ostatecznej umowy, dłużej trwa w przypadku kredytu.

Jakie koszty?

Oprócz różnic w sporządzaniu dokumentów, czy kwestiach związanych z własnością pojazdu, najważniejsze dla przedsiębiorcy są różnice w kosztach. Otóż biorąc pod uwagę raty kredytowe oraz leasingowe, różnica w miesięcznej spłacie zazwyczaj jest niewielka i wynosi kilkadziesiąt złotych. Czy na korzyść leasingu, czy kredytu - trudno jednoznacznie stwierdzić. Wszystko zależy od wartości auta, wkładu własnego, a nawet czasami indywidualnych negocjacji z bankiem lub leasingodawcą.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Courier

Kolejne różnice zaczynają się, kiedy popatrzymy na możliwość odliczenia podatku VAT i rozliczenia kosztów w obu przypadkach. Raty leasingowe netto można bowiem w całości odliczyć w firmie. Nie ma tutaj podziału na odsetki i kapitał. W przypadku kredytu, odliczyć można tylko odsetki, co często jest niewielką kwotą rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Dodatkowo w przypadku rat leasingowych możemy dokonać rozliczenia podatku VAT.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia amortyzacji. Biorąc pod uwagę, że w przypadku leasingu, to tak naprawdę firma od której wynajmujemy samochód, jest jego właścicielem, nie można dokonać amortyzacji. Możliwe jest jednak wrzucenie rat w koszty i to bez ograniczenia ich wysokości. Inaczej jest w przypadku kredytu. Zakup auta na kredyt (bądź na gotówkę) amortyzujemy, ale tylko do kwoty 20 tysięcy euro. Wynika z tego, że w przypadku droższych pojazdów bardziej opłacalny jest leasing. Poza tym trzeba wspomnieć, że wykupując auto po zakończeniu leasingu, możemy ponownie odliczyć VAT i dokonać amortyzacji, a przy kredycie już nie.

Po zakończeniu spłaty kredytu zostajemy z autem, którego wartość znacznie spadła. W przypadku leasingu możemy go po prostu nie wykupywać.

Którą opcję najlepiej wybrać?

Zarówno leasing jak i kredyt mają swoje zalety jak i wady. Wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku. Kiedy mamy do czynienia z mniejszą firmą, może okazać się, że bank nie chce udzielić nam kredytu, ze względu na niską zdolność kredytową, wówczas leasing pozostaje jedyną z opcji.

Poznaj szczegóły oferty Forda >>